Tanzánia + Zanzibar

Napsal Pamiatky a Mestá (») v sobotu 15. 3. 2014, přečteno: 2441×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinetanzania-3193-600x450.jpg

Tanzánia, dlhý tvar Tanzánijská zjednotená republika, je štát v Afrike. Nachádza sa na východnom pobreží strednej Afriky. Vznikla zlúčením dvoch pôvodne nezávislých štátov Tanganiky, ktorý leží pri rovnomennom jazere, a Zanzibaru. Tanzánia bola kolóniou Spojeného kráľovstva, v roku 1964 získala nezávislosť.Tanzánia je sídlom najstarších nálezov ľudí.Tanzánia je rozdelená do tridsiatich oblastí (mkoa), 25 na pevnine a 5 na Zanzibare.

Hlavou štátu a súčasne predsedom je prezident, ktorý má dvoch námestníkov. Prvý zastupuje Zanzibar a je predsedom tamojšej autonómnej vlády a druhý zastupuje Tanganiku (pevninskú časť Tanzánie).

Ekonomika je veľmi závislá na poľnohospodárstve, ktoré pokrýva 85% exportu a zamestnáva 90% pracovných síl. Topografia a klimatické podmienky ho však značne limitujú, takže iba 4% územia sú kultivované. Ďalším významným zdrojom príjmov je turizmus.

Najhorúcejšími mesiacmi sú november až február. Od marca do mája a od októbra do decembra je v krajine obdobie dažďov.

Zanzibar 

Zanzibar je súhrnný názov pre dva ostrovy (Unguja a Pemba).Ohromí vás vôňou exotického korenia, tropického ovocia, prívetivosti miestnych obyvateľov, ľudoprázdnymi plážami s jemným bielym pieskom a palmami a zachovalým podmorským svetom s neskutočným množstvom koralov.  Hlavné mesto ostrova Stone Town (Kamenné mesto) s bohatou históriou, labyrintom kľukatých uličiek a pozostatkami sultánských palácov. Stone Town (hlavné mesto Zanzibaru), bolo organizáciou UNESCO pripísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva. Zanzibar predstavuje doteraz nedotknutý prírodný raj, odkiaľ môžete podnikať i veľmi zaujímavé výlety na okolité exotické ostrovy.

Zanzibar

Zaujímavosti :

Kilimandžáro - Vyliezť na strechu Afriky chce každý. S turistami sa tu roztrhlo vrece a podľa toho to na prekrásnom treku na Kilimandžáro vyzerá. Asi 75 kilometrov vás však prevedie úžasnou krajinou od trópov, cez horské lúky a kamenisté púšte až k snežnému vrcholku.

Kilimanjaro Kilimadzaro-vrch Kilimadzaro

Chol Mjini - je šetrný k životnému prostrediu. Treehouse domček je v blízkosti malého ostrova s názvom Mafia, asi 60 kilometrov južne od Zanzibaru. K dispozícii má šesť izieb a je postavený na koloch. Izby sú jednoduché, ale pohodlné a majú výhľad na Indický oceán. Sú vybavené 4 lôžkami, vlastnou kúpeľňou a všetky sú romanticky osvetlené olejovými lampami.

Chol-mijini Chol-mijini-vnutro Tree-house

Tarangire Treetops - ponúka 20 luxusných stanov, postavených na vrchole stromu, odkiaľ je prekrásny výhľad na rieku Tarangire Sand a na hlavnú migračnú trasu slonov. Táto nádhera sa nachádza v bezprostrednej blízkosti Národného parku Tarangire v severnej Tanzánii. Každý stan má vlastnú verandu a obývací priestor. Komplex má k dispozícii aj bazén, kde sa môžete schladiť po návrate z horúcej safari.

Tarangire-treetops Tarangire-treetops-vnutro Tarangire-treetops-bazen

Miestny rezort The Manta Resort pridal originálnu hotelovú izbu. Rezort domček nainštalovať do vzdialenosti 250 metrov od brehu a počas noci si tu užijete jedinečné podmorské divadlo úplne osamote.

V tomto pohodlnom trojpodlažnom domčeku si môžete vychutnať neopakovateľnú dovolenku.Na streche je umiestnený relaxačný kútik pre dokonalý výhľad na horizont, obývacia miestnosť a kúpeľňa sa nachádzajú priamo na úrovni morskej hladiny, a pod ňou je spálňa.V noci, ktorú tu strávite, však určite nebudete spať. Za oknami sa totiž po zotmení začne odohrávať niečo, čo ani potápači počas dňa v týchto koralových končinách tak ľahko neuvidia.

The-manta-resort The-manta-resort-nad-vodou The-manta-resort-spalna

Sny sa skutočnosťou stávajú na pláži Michanwi pri obci Pingwe, ktorej dominuje solitérna skala iba niekoľko málo metrov vzdialená od pevniny. Vrchol skaly sa nachádza 7 metrov nad hladinou mora a voda sa pri prílive vyšplhá do 4,5 metra celkovej výšky útesu.

Miesto je o to výnimočnejšie, že tu pred rokom vyrástol domček. Funguje tu  prevádzka populárnej reštaurácie The Rock, ktorá ponúka ten najzávideniahodnejší výhľad na svete.Pohľad z reštaurácie doslova berie reč. Podnik má kapacitu 45 hostí a otvára vždy na obed a na večeru. Posedieť si môžete vo vnútri, ale aj na pohodlnej terase a na výber máte dobroty prevažne zložené z darov mora, keďže personál denne chytá čerstvý úlovok v okolitých vodách.

Rock-restaurant The-rock-restaurant-terasa The-rock-vnutro

V severnej Tanzánii, blízko pri hraniciach s Keňou, sa nachádza jedno z najdrsnejších miest na Zemi - jazero Natron. Je ani nie tri metre hlboké, avšak jeho teplota vystupuje až k 60 °C, na brehoch zanecháva vrstvu minerálov a solí a jeho zásaditosť hraničí až s pH 10, čo znamená, že dosahuje vlastnosti čpavku.Jazero stalo akýmsi pohrebiskom stoviek živočíchov, ktoré prišli do kontaktu s nehostinnou vodou a neprežili. Podmienky v okolí jazera sa však postarali o to, že ich telesné schránky zostali pozoruhodným spôsobom zachované.

Jazero-natron Nick-bandt-fotky Nick-bandt-fotky-2

Na fotografiách Nicka Brandta zo série Across the Ravaged Land (Cez spustošenú krajinu) vyzerajú ich pozostatky ako dokonalé skameneliny, ktoré vznikli, akonáhle sa zviera dotklo vody. A hoci si to po medializácii fotografií myslí väčšina sveta, nie je to vôbec tak.

Slanosť a zásaditosť jazera Natron mumifikovali telá zvierat, zväčša vtákov a menších cicavcov, ktoré v jeho plytčinách zahynuli, pretože ich druh nie je schopný prežiť v daných podmienkach. Naopak, existuje niekoľko špecifických druhov živočíchov, najmä rýb, ktoré sa jazeru prispôsobili a predstavuje ich prirodzené prostredie. 

Serengeti - „Nikdy nekončiace pláne“ alebo Serengeti je preslávené migráciou pakoní a je najstarším -národným parkom Tanzánie. Obrovské územie o 14 763 km² je rajom pre divé zvieratá, byvoly, antilopy, zebry, pakone a ich úhlavných nepriateľov levov, leopardov a gepardov. Nosorožcov je tu málo, sú vzácne, ale s trochou šťastia ich je možné zahliadnuť. 

Serengeti Serengeti-narodny-park Serengeti-national-park

Ngorongoro - je kaldera vyhasnutej sopky s rozlohou 300 km². Je prirodzenou ZOO s najväčšou koncentráciou zvierat, nakoľko nemigrujú. Je mimoriadne zaujímavým miestom, nájdete tu dažďové lesy, oblasť alkalických jazierok, sladkovodné jazierka, savanu aj kríky akácií. Žije tu vzácny nosorožec čierny a tiež všetci ostatní príslušníci Veľkej päťky. Päť levích svoriek má dostatok potravy, slony milujú okraje kaldery, kde je dostatok zelene pre ich veľké žalúdky. Jediné zviera, ktoré tu nežije, je žirafa.  Z úžasného Ngorongoro Serena Lodge doslova, z balkóna vašej izby, máte nádherný výhľad

Ngorongoro-national-park Ngorongoro-narodny-park Ngorongoro

Tanganika -je veľké hlboké sladkovodné jazero na východe Afriky. Nachádza sa na Východoafrickej priekopovej prepadline, rozdelené medzi štyrmi štátmi - Konžská demokratická republika, Zambia, Tanzánia a Burundi. Po Bajkalskom jazere je to druhé najhlbšie a najobjemnejšie sladkovodné jazero.

Tanganika_2 

Mount Meru -  je aktívna sopka v Tanzánii. Zároveň je druhým najvyšším vrcholom krajiny nachádzajúcom sa 70 km západe od najvyššieho vrcholu Afriky - Kilimandžára. Je súčasťou národného parku Arusha. Hora má tvar ako klasický vulkanický kužeľ a svahy krátera vo forme obrovskej podkovy. Na vrchole bola v roku 2006 vztýčená dva metre vysoká, kovová vlajka Tanzánie a tiež míľnik vytvorený z betónu s nápisom "Socialistický vrchol 4562.13M".

Mount-meru Mount-meru-sopka Rhino-point

Stone Town - V roku 2000 zapísané na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Práve sem priplávajú trajekty z Dar es Salaam a cca 7 km od centra leží tiež medzinárodné letisko (ZanzibarInternationalAirport).

Stone-town

Dom zázrakov (Beit-al-Ajaib) - je pravdepodobne najväčšou dominantou starého mesta.

Beit-al-ajaib

Ománska pevnosť (Ngom Kongwe) - je tvorená masívnymi múrmi z koralového kameňa. ForodhaniGardens - malý park rozkladajúci sa naproti pevnosti pozdĺž mora.

Ngom-kongwe

Palácové múzeum (Beit el-Sahel) - je umiestnené v niekdajšej rezidencii zanzibarských sultánov.

Beit-el-sahel

Velký strom - obrovský banyan, ktorý je populárnym miestom stretávania.

Big-tree

Anglikánska katedrála - stojí na mieste niekdajšieho trhu s otrokmi (bol sem presunutý z námestia Kelela).

Christ-church-stone-town-zanzibar Stone-town_2

Kilwa Kisiwani - je obec na ostrove pri pobreží východnej Afriky v dnešnej Tanzánii. Historické centrum starobylej ríše Kilwa.

Kilwa

Zo Zanzibaru pochádzal aj spevák Freddie Mercury  - Rodný dom Freddieho Mercuryho

 Freddie-mercurys-birthplace

Štítky: Afrika
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a šest