Sydney

Napsal Pamiatky a Mestá (») v neděli 30. 3. 2014, přečteno: 2354×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinesydney-harbour-bridge-from-the-air.jpg

Sydney je hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales a tiež najväčšie a najstaršie mesto v Austrálii, založené v roku 1788. Sydney je tiež významným svetovým a domácim turistickým lákadlom a je pravidelne vyhlasované za jedno z najvhodnejších miest na život na svete. 

Map-australia

Vzniklo iba dve storočia dozadu v oblasti Sydney Cove – čo je zátoka, kde pristáli prvé lode. Dnes sa táto časť nachádza presne v centre mesta.

800px-sydney-harbour-bridge-night

Sydney sa nachádza na východnom pobreží Austrálie.Sydney sa nachádza najväčší prírodný prístav na svete, Port Jackson, ako aj viac ako 70 pláží, vrátane svetoznámej pláže Bondi.

Port-jackson

Sydney je sídlom austrálskej burzy cenných papierov, austrálskej centrálnej banky a šiestich univerzít.

Prístav a priľahlé časti dlhé roky nemali dobrú povesť. Lode sem zo začiatku privážali trestancov z Británie a špinavé sklady a zákutia boli útočiskom nebezpečných gangov a kriminálnikov. Dnes sa táto časť nazvaná The Rocks považuje za pýchu mesta. 

The-rocks

Sydney zvíťazilo, pred Ženevou a Viedňou, v pocite bezpečia, ktorý poskytuje svojim návštevníkom.

Zaujímavosti 

Obľúbeným spôsobom poznávania Sydney je plavba na lodi po rieke Parramatta

Parramatta
Austrálske múzeum obsahuje najväčšiu prírodnú a historickú zbierku od vzniku a prvého osídlenia kontinentu

Australian-museum

Harbour Bridge je najširším dlhým mostom na svete a čnie sa do výšky 134 metrov nad morom. Odvážlivci majú možnosť vyšplhať sa na jeho oblúky a obdivovať tak panorámu mesta.Jeho vrchol bol až do roku 1967 najvyšším miestom v celom Sydney a Harbour Bridge je zároveň najširším jednooblúkovým mostom sveta - veď sa na ňom vojde osem pruhov diaľnice, dvojprúdová železnica, cyklotrasa a niekoľko chodníkov pre chodcov.

Harbour-bridge

Bondi Beach jedna z najkrajších pláží sveta. Svoju slávu dosiahla okrem iného práve preto, že biely piesok nie je zďaleka to jediné, čo tu väčšina cudzincov obdivuje. Ide o najobľúbenejšiu pláž v Sydney, takže prílišného súkromia sa tu.

Bondi-beach

Kto vraví, že neprišiel do Austrálie za kengurami, určite klame týmto vačkovcom priamo do vaku. Kengury sú snáď najotrepanejším austrálskym klišé, odolať sa im však jednoducho nedá. Na druhej strane treba povedať, že nie je kengura ako kengura.

Ak však budete mať šťastie, môžete sa ocitnúť i pri „olympiáde“ kengúr. Kráľovskou disciplínou je tu box, v porovnaní s ktorým je ten ľudský len slabým odvarom. Okrem zúrivého mlátenia do hrude totiž majú jednu pikantnú fintu. Keď ide do tuhého, vzoprú sa na svojom chvoste a zadnými nohami udrú protivníka do brucha.

Zvláštnosťou jazera je svetloružová farba, ktorá sa nikdy nezmenila. Jazero je slané, asi 600 metrov dlhé a je oddelené od oceánu pásom piesku, zmiešaného so soľou. Jazero je jedným z prírodných divov nielen Austrálie.

Pink-lake

Prečo má jazero takú neobyčajnú farbu, zatiaľ nikto neobjasnil. Táto farba je trvalá, dokonca aj potom, ako ju prelejete do nádoby. V polovici dvadsiateho storočia vedci skúmali zloženie vody v jazere, nakoľko chceli zistiť, čo spôsobuje ružovú farbu. Mysleli si, že sú to riasy, ktoré produkujú červené farbivo, avšak ich záver nebol potvrdený. Do dnešného dňa ostáva záhadou, prečo je voda v jazere sfarbená do ružova.

Sydney Tower z ktorej je úžasný výhľad na celé mesto.

Sydney-tower

Za pozornosť stojí určite i návšteva rybieho trhu na ktorom sa nachádza až 15 miliónov kilogramov rýb.

Sydney-fish-market

Sydney Opera House - Na odbornú komisiu urobil dojem návrh údajne inšpirovaný palmovými listami a ďalšími prírodnými motívmi, ktorý sa vyznačoval budovou s maximálnou výškou 67 metrov a dvomi sálami vo svojom vnútri, do ktorých sa malo zmestiť dohromady 4 700 návštevníkov.

Sydney-opera-house

Výstavba sa aj napriek istým technickým problémom nakoniec úspešne podarila a Sydney sa tak môže tešiť zo slávnej opery, ktorá je od roku 2007 zapísaná aj v Zozname svetového dedičstva UNESCO.Ide o prvú stavbu v histórii, ktorá bola do tohto zoznamu zapísaná ešte za života svojho architekta.

Opera-house-interior

Najznámejšími sú ulice George Street, Pitt Street či Elizabeth Street, na ktorej sa nachádza Hyde Park

George-street-in-sydney-australiaGeorge-street-in-sydney-australia_2 Pitt-street-sydney Elizabeth-street Hyde-park Hyde-park-fountain

Darling Harbour, prístav s prímorským nádychom. Tu je situované múzeum námorníctva, množstvo útulných kaviarní a reštaurácií s výhľadom na oceán, mrakodrapy v pozadí a pouličných umelcov.

Darling-harbour

Preslávená  pláž pre surferov je Manly Beach, kam sa z centra mesta dostanete napríklad loďou za necelých tridsať minút.  Večer má Manly svojskú atmosféru dovolenkového mestečka s promenádou, reštauráciami a barmi, na námestí občas aj so živou hudbou

Manly-beach

Obľúbené  a dosť rozľahlé obchode centrum Westfield na Bondi Junction.

Westfield

Oxford Street

Oxford-street

Taronga Zoo kde môžete nakŕmiť klokanov, uvidieť pestrofarebné papagáje či medvedíky koala.

Taronga-zoo

Pre milovníkov prírody ponúka okolie Sydney aj výlet do Blue Mountains (Modrých hôr).

Na turistické chodníčky Blue Mountains sa nestúpa, ale naopak klesá. A to buď železnými schodami alebo úzkymi chodníčkami. Príroda ponúka neopakovateľné zábery pre hľadáčik fotoaparátu, vodopády uprostred skál, útesovú cestu s pôsobivým výhľadom na okolitú zeleň.

Blue-mountains

Chinatown

Chinatown_2

Prístavisko King Street

King-street-pristavisko

Múzeum Powerhouse, múzeum vedy a techniky

Powerhouse-museum Powerhouse-museum-inside

Sydneyské akvárium v Darling Harbour

Sydney-aquarium

Sydney má tiež zaujímavý systém metra (podzemnej železnice), nachádzajú sa tu filmové štúdiá spoločnosti Fox a olympijský park.

Fox 

Štítky: Austrália
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel osm a dvanáct