Rio de Janeiro

Napsal Pamiatky a Mestá (») v úterý 17. 9. 2013, přečteno: 1878×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinestatue-of-jesus-in-rio-de-janeiro.jpg

Rio de Janeiro, hovorovo aj Rio, je druhým najväčším mestom v Brazílii.Je 6. najväčšie mesto na americkom svetadieli a hlavná turistická destinácia na Južnej pologuli.Keď na Nový rok v roku 1503 dorazili prieskumníci do Guanabara Bay, pomýlili si istú zátoku mohutnej rieky. Miesto, kde sa dostali, teda nazvali Rio de Janeiro - doslovne „Januárová rieka“.

                                                                                                           1600px-rio-corcovado

Rio de Janeiro leží na pobreží Brazílie s Atlantickým oceánom, neďaleko Obratníku Kozorožca. Pobrežie je orientované na východ-západ. Jadro mesta bolo postavené na západnom brehu zálivu Guanabara.Štát Rio de Janeiro sa môže pochváliť viac než 50 kilometrami pláží, väčšina z nich má výbornú lokalitu, pozdĺž pobrežia Costa Verde (Zelené pobrežie).

Rio de Janeiro je ideálne miesto, kde splynúť s davom jeho obyvateľov. Najprv však treba splniť prvú podmienku: hodiť za hlavu všetky starosti. Usmievajte sa, ste v Riu! Tak vás vítajú nápisy na oknách áut, vo výkladoch. K tomuto mestu úsmev jednoducho patrí.Rovnako ako prechádzanie cesty na červenú. Väčšina áut dokonca pribrzdí, zdá sa, že aj ich šoféri sú ako chodci podobní.

Doprava v Riu je: nachádzajú sa tu tri letiská, prístav je tretí najvyťaženejší v krajine, metro má dve linky s celkovou dĺžkou 42 km a 32 staníc.Stanice a vlaky sú čisté, bezpečné a klimatizované. Iné druhy dopravy v Riu: taxíky, autobusy,mototaxi,ak chcete požičať auto, po meste jazdite len ak máte nervy zo železa.

Hlavná sezóna kedy je v Riu najviac turistov je od Decembra do Februára.

Kto nebehá, surfuje, kto nesufruje, bicykluje a ostatní hrajú futbal. Nie, preháňam, kypré tvary brazílskych krások presviedčajú, že športu neholdujú úplne všetci.

Predstavenia samby sú určené hlavne pre turistov, členovia úspešných škôl samby tu predvádzajú atraktívne hudobné a tanečné predstavenia. Niektoré sa oplatí vidieť.

Zaujímavosti :

Spomínate si na gumenné šľapky, ktoré tí starší zvykli volať vietnamky? V Rio de Janeiro sú stále v kurze, nazývajú sa havaianas a má ich skoro každý. Ten, kto chce zapadnúť, mal by si ich zadovážiť. Navyše sú praktické. Nie je v nich horúco a po daždi rýchlo vyschnú. Havaianas-top1

Domáci (a mnohí, ktorí toto mesto navštívili) ho volajú jednoducho – Cidade Maravilhosa, úžasné mesto. Mesto vás  presvedčí aj krásnym počasím – priemerná teplota sa po celý rok pohybuje nad 20 °C a prší len občas. Ak aj prší, domácim to nevadí vysedávať na pláži – veď aj dážď tu trvá len krátko.

Mestská bohatá elita má záľubu v obliekaní svojich zhýčkaných štvornohých psích miláčikov. Kupujú im topánočky, klobúčiky a dokonca celé súpravy. Ich najobľúbenejšou rasou sú pudle. Tým ich páni doprajú iný outfit každý deň v týždni.

V kontraste s miestnou kultúrou a vierou sú tu tzv. „favelas“. Sú to časti mesta, ktoré tvoria prevažne chatrče.Sú považované za brlohy hriechu a neresti..1-rocinha-favela-closeup

Rio de Janeiro je sídlom jedného z najdôležitejších medzinárodných filmových festivalov -  Festival do Rio (koniec septembra- začiatok októbra).

Nový rok končí festivalom Festa de Iemanjá, keď na Nový rok na pláži oslavujú milióny ľudí, a oblohu roztrbliecu tony ohňostrojov.

Slovo ipanema znamená v indiánskom jazyku „zlé, nebezpečné vlny“ – na pláži sú silné spodné prúdy a obrovské vlny rútiace sa na pobrežie. Dávajte si pozor, a plávajte len tam, kde miestni

Miesta ktoré by ste mali vidieť v Riu :

Catedral Metropolitana – obrovská katedrála bola znovu otvorená v roku 1976, za zmienku stoja prekrásne vitráže, vysoké až 60 metrov

Cristo Redentor – socha všeobjímajúceho Ježiša Krista umiestnená na vrchu Corcovado. Hlavne v noci uvidíte osvetlenú 38 metrov vysokú sochu Krista (patriacu medzi nových sedem divov sveta), takmer zo všetkých častí mesta. Turisti sa k soche vyvezú vlakom či vlastnými autami, kde na nich čaká niekoľko panoramatických eskalátorov a výťahov, aby mohli obdivovať nielen jej majestátnosť, ale aj celé mesto. 

Maracanã – brazílsky chrám futbalu, zmestí sa sem viac než 100 000 ľudí. Na Pelého posledný zápas (Majstrovstvá svete v roku 1950) sa ich sem zmestilo 200 000. 

Sambódromo – epicentrum karnevalu navrhnuté Oscarom Niemeyerom, v malom múzeu si môžete skúsiť niekoľko kostýmov...najlepšie prísť cez karneval

Centro Cultural do Banco do Brasil – jedno z najlepších kultúrnych centier Brazílie. Okrem kina, divadiel tu nájdete aj veľmi dobré výstavy 

Museu do Arte Contemporânea – oblúkovú budovu múzea navrhol slávny architekt Oscar Niemeyer, výhľady na mesto sú niekedy lepšie ako samotné výstavy

Pão de Açúcar – (Cukrová homoľa) rozprávkovo krásny kopec, kam vás vyvezú dve lanovky. Pri pohľade z jej vrcholu Rio vyzerá ako najočarujúcejšie mesto na svete

Rio Water Planet – najväčší akvapark v Latinskej Amerike. Vodopády, umelé pláže, rieky vhodné na rafting. Súčasťou atrakcií sú  Kart Planet (otvorená dráha pre motokáry), Rio Show Planet (aréna na predstavenia), a Rio Circus Planet.

Ak máte radi hororové zážitky, navštívte spálňu na treťom poschodí paláca Palácio do Catete. Zastrelil sa tu prezident Getúlio Vargas. Spálňa zostala v neporušenom stave (telo bolo dúfajme, odstránené).

5756813   Cristo-redentor-rio-de-janeiro-brasil  Maracan-stadium-in-rio-de-janeiro    Image-188544-galleryv9-cuws

Ccbb-sp  185473 Bondinho1_2 Agosto29

56-fullŠtítky: Južná Amerika
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Gabika z IP 178.40.143.*** | 19.9.2013 15:26
Zaujímavé o Riu viem takmer všetko, ale dozvedela som sa aj nové zaujímavosti. smile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a třináct