Pieskovcové národné parky v USA

Napsal Pamiatky a Mestá (») v pátek 25. 4. 2014, přečteno: 1530×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinenp.jpg

Rozľahlá, rôznorodá krajina skrýva množstvo prírodných, ľudských a technických divov, za ktorými sa oplatí cestovať stovky kilometrov...

Národný park Arches

Národný park Arches sa nachádza v západnom Utahu, severne od mesta Moab v Spojených štátoch. Jeho rozloha je 31 km ². Najvyšší bod, Elephant Butte, sa nachádza vo výške 1 723 m nm, najnižším bodom je návštevnícke centrum vo výške 1 245 m nm Bol založený 12. apríla 1929, vtedy ešte ako národná pamiatka.

Od roku 1970 sa v parku kvôli erózii 43 pieskovcových oblúkov zrútilo.Teploty v národnom parku Arches sa líšia podľa ročného obdobia. Kým v letných mesiacoch tu teplota dosahuje až 40 ° C, v zimnom období teplota klesá pod bod mrazu, a to niekedy aj veľmi dôrazne. Najteplejším mesiacom spravidla býva júl, najnižšie teploty nameriate v januári.

Arches

Medzi pozoruhodné črty parku patria :

Balanced Rock - veľká balancujúca skala,ktorá má veľkosť troch školských autobusov

Balanced-rock

Courthouse Towers - kolekcia vysokých kamenných stĺpov

Courthouse

Dark Angel - voľne stojaci 46 metrový pieskovcový stĺp na konci Devil's Garden Trail

Dark-angel

Delicate Arch - osamelý oblúk,ktorý sa stal symbolom Utahu a najuznávanejší oblúk v parku

Delicate-arch

Devil's Garden alebo The Klondike Bluffs - mnoho oblúkov a stĺpov roztrúsených pozdĺž hrebeňa

Klondike-bluffs

Double Arch - dva oblúky, ktoré zdieľajú spoločný koniec 

Double-arch

Fiery Furnace - oblasť - bludisko ako úzke priechody a vysoké skalné stĺpy

Fiery-furnace

Landscape Arch - veľmi tenký a dlhý oblúk o rozpätí 88 m. (To je najdlhší oblúk v parku)

Landscape-arch

Petrified dunes - skamenené zvyšky piesočných dún 

Petrified-dunes

Bryce Canyon

Bryce Canyon National Park je národný park,ktorý sa nachádza na juhozápade Utahu v Spojených štátoch. Hlavným rysom parku je Bryce Canyon, ktorý napriek svojmu názvu, nie je kaňon, ale zbierka obrovských prírodných amfiteátrov pozdĺž východnej strany Paunsaugunt Plateau.
Oblasť okolo Bryce Canyonu sa stala národnou kultúrnou pamiatkou v roku 1923 a bol určený ako národný park v roku 1928. Park pokrýva 35 835 akrov.

Bryce-canyon-amphiteater Bryce-canyon-panorama

Canyonlands

Národným parkom sa stal 12. septembra 1964 a jeho rozloha je 1366,2  km².Národný park Canyonlands National Park, ktorý je najväčší v Utahu.Jeho top zaujímavosťou je Island in the Sky, v preklade Ostrov na nebesiach. Je to veľká náhorná plošina, ktorá je vysoká 457 metrov a umožňuje uchvacujúci výhľad na rokliny a okolie takmer do vzdialenosti 161 kilometrov. 

Canyonlands

Súčasná podoba krajiny vznikla vďaka erózii spôsobenej riekami Colorado, Green a ich prítokmi, ktoré oblasť národného parku rozdelili do štyroch oblastí. Je tu tak možné nájsť kaňony, stolové hory, skalné veže a ďalšie prírodné útvary, rovnako ako pozostatky národa Anasazi.

Canyonlandsnp-greenriveroverlook

Národný park Canyonlands je národný park USA sa nachádza v juhovýchodnom Utahu, neďaleko mesta Moab a zachováva malebnou krajinou erodované do nespočetných kaňonov, stolových hôr.

Autor Edward Abbey, častý návštevník, opísal Canyonlands ako "the most weird, wonderful, magical place on earth—there is nothing else like it anywhere."

Capitol Reef

Capitol Reef National Park je národný park Spojených štátov, na juhu-centrálnej Utahu. Je 160 km dlhý, ale pomerne úzky. Park, bol založený v roku 1971, jeho rozloha je 978,95 km2 a je otvorený po celý rok, aj keď od mája do septembra sú najobľúbenejšie mesiace.

Temple-of-the-moon

Súčasťou národného parku je 160 kilometrov dlhá monoklinála Waterpocket Fold, ktorá odkrýva a ukazuje zemské geologické vrstvy. Medzi ďalšie prírodné útvary patria monolitické a pieskovcové dómy a útesy v tvare amerického Kapitolu.

Capitol-reef-nationa-park Capitol-reef-national-park Capitol-reef

Grand Canyon

Národný park Grand Canyon je 15. najstarší národný park Spojených štátov a nachádza sa v Arizone.Hlavným rysom parku je Grand Canyon, tiesňava rieky Colorado, ktorá je často považovaná za jeden zo siedmich prírodných divov sveta. Park má rozlohu 4926 km2.

Grand-canyon-colorado

„Taký nepozemský, ako by ho boli našli na nejakom inom, mŕtvom nebeskom telese,“ povedal o Veľkom kaňone na severe Arizony škótsky spisovateľ John Muir. Hodí sa to možno na drsný výsledok obrusovania skál trvajúceho milióny rokov, nie však na obrusujúcu rieku Colorado, ktorá sa skalami prerezala do takmer 1 500 metrovej hĺbky a pritom odhalila kus geologických dejín Zeme. A rieka nehatane ďalej brúsi roklinu dlhú 447 kilometrov, prekonáva 20 kotlín, modeluje priečne a pozdĺžne úbočia a vytvára asi 160 kataraktov. Mŕtva nie je ani okolitá kamenná púšť: v skalnatých puklinách sa uchytili a rastú jedle, osiky, borievky a ďalších 1 500 druhov rastlín. Tento zázrak prírody, kde žije aj 300 druhov vtákov a 76 druhov cicavcov, je od roku 1970 v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Grand-canyon-west Grand-canyon-colors Grandcanyon1

 Zion Park

Táto geologicky jedinečná oblasť zahŕňa rôzne zafarbené pieskovcové kaňony, náhorné plošiny a skalné veže. Spoločne so skalnými mostami a ďalšími geomorfologickými tvarmi tvorí Coloradská plošina divočinu štyroch rôznych ekosystémov.

Zion-national-park-the-subway-wallpaper

Národný park Zion sa nachádza v blízkosti mesta Springdale v Utahu na juhozápade Spojených štátov amerických. Pre svoju jedinečnú polohu na rozhraní troch geografických oblastí (Colorado Plateau, Great Basin a Mojave Desert) patrí tento národný park k vyhľadávaným turistickým cieľom ako pre pozoruhodné geologické útvary, tak pre nezvyčajne pestrú paletu rastlín a živočíchov.

Zion-national-park

Pôvodný názov parku bol po založení v roku 1909 Mukuntuweap National Monument, ale v roku 1919 bol premenovaný na Národný park Zion. Časť parku, ktorá sa nazýva Kolob Canyons, bola najprv v roku 1937 vyhlásená ako samostatná chránená oblasť Zion National Monument, avšak od roku 1956 sa stala súčasťou Národného parku Zion. Súčasná rozloha parku činí 593 km ² a nachádza sa v nadmorských výškach 1117 m (Coalpits Wash) až 2660 m (najvyšší vrchol Horse Ranch Mountain).

Zion

Badlands

Národný park zahrňuje radu svedeckých hôr, vrcholov, veží a trávnatých prérií. Sú tu najbohatšie fosílne sloje z oligocénu na svete a medzi tunajšiu divokú zver patrí bizóny, Ovis canadensis, Mustela nigripes a Vulpes velox.

Badlands-sunrise

Národný park Badlands je národný park na juhozápade Južnej  Dakoty, ktorý má rozlohu 242 756 akrov, z ostro erodovaných vznikli buttes, vrcholky a veže v zmesi s najväčšími zmiešanými trávnatými prériami v Spojených štátoch. Národný park vznikol 10. novembra 1978.

Badlands Badlandsview

Štítky: USA
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a dvě