Oslo

Napsal Pamiatky a Mestá (») v sobotu 7. 2. 2015, přečteno: 3022×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineoslo.jpg

Oslo, ležiace na vrchole kvázi fjordu a obklopené lesmi, patrí medzi najväčšie Európske hlavné mestá, čo sa týka rozlohy, ale najmenšie počtom obyvateľov. Je to bezstarostné mesto, s eklektickým mixom starej aj novej architektúry. Postupne sa z tohto rozťahaného vidieckeho sídla stalo skutočné kozmopolitné centrum a vytríbená metropola Nórska a celej Škandinávie. Napriek tomu si zachovalo svoj status jedného z najzelenejších miest, kde ešte stále nájdete panenské lesy a cestičky vedúce ku fjordom a na hory.

Map_2

Napriek tomu, že Oslo malo v minulosti reputáciu usadnutého a ťažkopádneho mesta, v súčasnosti je synonymum severského „joie de vivre“. Nie je však určené pre ľudí s príliš obmedzeným alebo striktným rozpočtom, pretože je jedno z najdrahších miest v Európe.

Prakticky z celého sveta sa môžete do Osla dostať letecky, s pristátím na medzinárodnom letisku Gardermoen. To sa nachádza asi 50 km východne od centra mesta. Vlakom sa sem dostanete zo Švédska a z Dánska. Takisto môžete použiť aj trajekt, prístav sa nachádza len 15 minút pešo od centra. Oslo má efektívny systém hromadnej dopravy, zložený z rozsiahlej siete autobusových liniek, električiek a metra. Taxíky sú tu mimoriadne drahé.

Oslo-airport-gardermoen_2

V Osle nájdete prvotriedne kaviarne a reštaurácie s veľmi bodrou atmosférou. K dispozícii sú aj mnohé bary a kluby, často otvorené až do 4-tej hodiny rannej, kde sa môžete do sýtosti vyblázniť. Alkohol je tu však mimoriadne drahý. Hlavné mesto Nórska takisto patrí medzi obľúbené destinácie hudobníkov žánrov ako pop, rock, jazz ale aj vážnej hudby. Niektoré koncerty sa odohrávajú v miestnej katedrále.

Pamiatky a zaujímavé miesta :

Múzeum Kon-Tiki (Kon-Tiki Museum)
V múzeu Kon-Tiki sa nachádza slávny vor Thora Heyerdahla Kon-Tiki. Preslávil sa tým, že na ňom Heyerdahl preplával Pacifik z Peru do Polynézie, čím dokázal, že na lodi z balzového dreva mohli do Polynézie priplávať obyvatelia z Južnej Ameriky. Ďalšou známou loďou je Ra II, ktorou sa expedícia Thora Heyerdahla dostala za dva mesiace z Maroka na Barbados.

Museum-kon-tiki-inside_2

Múzeum vikingských lodí
V tomto múzeu sú vystavené originálne vikingské plavidlá z 9. a 10. storočia. Najväčším je Gokstad.
Museum-viking-ship_2

 Oslo Domkirke (Katedrála v Oslo)
Domkirche bol vysvätený v r. 1697, katedrála sa podrobila niekoľkým renováciám. Súčasný barokový interiér sa datuje od r. 1950, keď mesto oslavovalo 900. výročie založenia. Nachádza sa tu sieň s oltárom, kazateľňa a usporadúvajú pravidelné večerné koncerty.

Oslo-cathedral_2 Domkirke-inside_2

Kráľovský palác bol postavený v 1. polovici 18. storočia ako nórska rezidencia švédsko-nórskeho kráľa Karla XIV. V súčasnosti je oficiálnou rezidenciou nórskej kráľovskej rodiny.

Oslo-royal-palace_2
Nová budova Opery (Den Norske Opera & Ballet) - budova bola slávnostne otvorená 12. apríla 2008. Budova je dominantou panorámy mesta smerom od Oslofjordu. Výberové konanie pre návrh budov vyhrala v roku 2000 domáca spoločnosť Snøhetta AS a krátko po svojom otvorení získala stavba rad ocenení z celého sveta.

Opera_3
Múzeum Fram - je v ňom vystavená celá loď Fram (Vpred), s ktorou podnikol polárny bádateľ Ronald Amundsen plavbu do Antarktídy v rokoch 1911-1912. Pri tejto výprave stál 14. decembra 1911 ako prvý človek na zemskom južnom póle.

Fram-museum Museum-fram-inside

Nasjonalgalleriet (Národná galéria)
národnej galérii sa uchováva umelecká zbierka zahŕňajúca diela vytvorené do r. 1945. Obsahuje práce takých umelcov, akými boli Gauguin, Picasso, Cézane a El Greco. Pri nórskej kolekcii sa kládol dôraz na diela z „Národného romantického obdobia“.

Nasjonalgalleriet_2 Nasjonalgalleriet-inside_2 

Oslo Radhus (Radnica)
Z radnice je nádherný výhľad na fjord, otvorená bola v r. 1950. Táto netradične riešená stavba architektov Arnsteina Arneberga a Magnusa Poulssona je postavená z pálených tehál a predstavuje modernú dvojvežovú budovu, ktorá dominuje okoliu. Interiér navrhli nórski umelci. Je zdobený freskami, ktoré vyjadrujú nórsku históriu, kultúrne dedičstvo – vikingskú mytológiu. Každý rok sa tu odovzdáva Nobelova cena za mier.

Oslo-rdhus_2

Akershus Slott a Festning 
Kráľ Haakon V. Magnusson dal postaviť pevnosť Akershus Slott v r. 1299. Stáročia bola opravovaná a opevňovaná. Stredoveké hradby a centrálna veža stále dominujú prímorskej časti Osla. Po veľkom požiari v r. 1624 bolo mesto opevnené múrmi. Niekdajšia pevnosť bola prestavaná do podoby renesančného zámku. V 17. storočí sa postavila úžasná hala, v ktorej sa usporadúvali bankety a konali recepcie. Nachádza sa tu i Norges Hjemmefrontsmuseum (Múzeum odporu), s nainštalovanou expozíciou zobrazujúcou okupáciu Nórska.

Akershus-slott-a-festning_2

Štítky: Európa
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel nula a devět