New Orleans

Napsal Pamiatky a Mestá (») v neděli 6. 7. 2014, přečteno: 2246×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineusace-new-orleans-skyline.jpg

New Orleans je bezpochyby najšarmantnejšie americké veľkomesto. Kombinácia francúzskej histórie, životodarnej Mississippi, džezových koncertov, ošarpaných koloniálnych víl a pohodového životného štýlu jasne kontrastuje s ostatnými časťami krajiny. V tomto meste nikto nenosí so sebou iPod, zovšadiaľ totiž znie džez, zydeco, backbeat, funky a blues.

Neworleanspanoramic

New Orleans je mesto v americkom štáte Louisiana. Je to významné a hlavné prístavné mesto Spojených štátov. Mesto leží v juhovýchodnej časti Louisiany na juh od jazera Pontchartrain, cez ktoré sa dá do mesta dostať po druhom najdlhšom moste sveta, Lake Pontchartrain Causeway. Mesto získalo význam čiastočne vďaka tomu, že leží pri rieke Mississippi. V roku 2005 bolo mesto postihnuté hurikánom Katrina, ktorý sprevádzali katastrofálne záplavy.

Lake-pontchartrain-causeway Katrina_2

23 až 28% obyvateľov New Orleans žije v podmienkach na alebo pod hranicou chudoby. Tá panuje najmä v chudobných černošských štvrtiach neworleanských predmestí.

Zaujímavosti:

Paríž juhu a Big Easy, takto prezývajú Američania New Orleans. Čo presne to znamená, sa dá postrehnúť krátko po príchode. Nikto sa nikam neponáhľa, nestresuje, ľudia posedávajú po lavičkách a hľadia na rieku. V obchode si počkáte aj pár minút, kým vás predavačka obslúži, pretože sa práve zanietene rozpráva s kolegyňou o novom filme. V baroch si od vás čašník nepýta občiansky preukaz, ak si objednáte pivo, a nikto si neláme hlavu ani so zákazom fajčenia.

French Quarter

Zábava a nočný život sa sústreďuje do Francúzskej štvrte, ktorá na prvý pohľad odrádza svojou gýčovosťou a hlučnosťou.Preplnené krčmy, striptízové bary a predražené reštaurácie na Bourbon Street za návštevu veľmi nestoja. Ničím neprekvapí ani okolie katedrály sv. Louisa s kočmi pre turistov, ani francúzsky trh, ktorý dusia obchody so suvenírmi vyrobenými v Číne a insitní maliari, ktorí sa snažia predať malebné obrázky Louisiany.Francúzska štvrť má však mnoho zákutí, ktoré stoja za to. 

Bourbon-street
Na Saint Peter Street je napríklad vynikajúci džezový bar Masion Bourbon a o pár metrov ďalej aj historická Preservation Hall, kde sa cez víkendy na lístky stoja aj hodinové rady.

Maison-bourbon Preservation-hall-new-orleans-exterior

Za prechádzku stoja aj ulice Chartres a Decatur plné starožitností, kvalitných reštaurácii s kreolskou kuchyňou a nádherných víl z 18. a 19. storočia, ktoré zaujmú najmä farebnosťou a dekoratívnymi balkónmi. Dom si tu kúpili aj Angelina Jolie a Nicolas Cage.Na konci Decatur stojí jedna z najlepších kaviarní mesta Cafe EnVie. Na raňajkové menu sem chodia domáci, ktorých čašníčka oslovuje krstným menom a vopred vie, akú kávu chcú.

 Decatur-street_2 Cafe-envie

Frenchmen Street - kam chodí za zábavou mladá generácia a miestna alternatívna scéna. Vychytený je bar Blue Nile so živými koncertmi každý večer, aj miestne bluesové a rokenrolové podniky.

Frenchmen-street Blue-nile

Najrušnejšia časť mesta sa sústreďuje okolo bulváru Canal Street, kde sa koncom zimy koná pompézny karneval Mardi Gras.Canal Street ústi do prístavu, z ktorého premávajú historické parníky po Mississippi. 

Canal-street Mardi-gras

Hneď vedľa prístavu leží bývalá priemyselná štvrť Warehouse Art District, ktorá sa snaží byť južanskou odpoveďou na Soho v New Yorku. Oblasť postupne rekonštruujú a v priestranných loftoch sa usádzajú galérie; fotografi a maliari si tu otvárajú ateliéry aj pre nižšie životné náklady. Štvrti dominuje múzeum druhej svetovej vojny, zamerané na vylodenie Spojencov v Normandii. Použili sa pri ňom lode, ktoré nadizajnovali a vyrobili v New Orleans.

Warehouse-art-district Muzeum-2-svetovej-vojny

Ak sa radi prechádzate, vydajte sa po Magazine Street do štvrte záhradných víl vo viktoriánskom štýle, ktoré patria medzi najkrajšie v Amerike. „Žiadne iné domy nestoja v lepšej harmónii so svojim okolím," povedal o Garden Districte spisovateľ Mark Twain. Väčšinu víl postavili v druhej polovici 19. storočia a sú odrazom prosperity mesta

Garden-district-new-orleans Garden-district Gardendistrict1

Špecialitami sú gumbo (rybacia polievka s ryžou) a džambalaja (pikantná ryža s klobásou, kuracinou a plodmi mora). Najbežnejším jedlom je podobne ako v celom Karibiku červená fazuľa s ryžou.

New-orleans-creole-gumbo Red-beans-and-rice

Najznámejšie trhy sú French Market a Riverwalk Marketplace. 

French-market Riverwalkmarketplace


The Royal Street a Magazine Street sú najvychýrenejšie obchodné ulice v New Orleans.

The-royal-street Magazine-street


Medzi známe ochodné centrá partí Rubensteins alebo Saks Fifth Avenue.

Saks-fifth-avenue Rubenstein

Loyola University - patrí k známym univerzitám sveta

Loyola-university-new-orleans-3

New Orleans Aquarium 

Aquarium

Audubon Zoo

Audubon-yoo

Louisiana Children´s Museum

Louisiana-children-musue

Contemporary Arts Center

 Contemporary-arts-center

Štítky: USA
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a jedenáct