Najkrajšie stanice metra v Európe

Napsal Pamiatky a Mestá (») v pátek 7. 3. 2014, přečteno: 1288×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinelancaster-gate-tube.jpg

V roku 1863, kedy vznikla prvá podzemná dráha metra v Londýne, tento dovtedy neznámy spôsob prepravy vyvolal vlnu senzácie. No predchodca metra s chodbami plnými jedovatých plynov a hluku rozhodne nepatril medzi výstavné časti mesta. Doba však pokročila a stanice metra sa stali vítanou možnosťou pre metropoly, ako sa zviditeľniť. A tak môže praktickosť tohto spôsobu cestovania spolu s estetickým dojmom kráčať ruka v ruke. 

Westfriedhof, Mníchov

Stanica otvorená v roku 1998 už o tri roky neskôr slávila svoje znovuzrodenie. Po rekonštrukcii tu pribudlo 11 obrovských svietidiel, ktoré sfarbujú okolie do odtieňov modrého, žltého a červeného svetla. Dovtedy celkom obyčajná stanica tak získala nový vzhľad a najmä, stala sa známou atrakciou.

Westfriedhof

Komsomolskaya, Moskva

Známa stanica, ktorá pripomína skôr veľkú tanečnú sálu z čias dávno minulých, než nástupište hromadnej dopravy. Výzdoba v barokovom štýle s pompézne zdobeným stropom a mozaikami bola inšpirovaná neslávnou Stalinovou vojnovou rečou v roku 1941.

Komsomolskaya Komsolmoskaya-strop

T-Centralen, Štokholm

Cestovanie štokholmským metrom je zároveň aj kultúrnym zážitkom. V staniciach nájdete rôzne osvetlenia a sochy, no najznámejšou je centrálna stanica T-Centralen. Ťažko popísať, čo uvidia turisti zostupujúci do podzemia v tejto zaujímavo zdobenej stanici - môže to pripomínať podzemnú modrú jaskyňu.

T-centralen  T-centralen-priroda

Palais Royal, Museé du Louvre, Paríž

V meste, ktoré je tak preplnené krásnymi budovami, táto stanica metra stále vyniká. Dokončená bola v roku 2000 pri príležitosti stého výročia otvorenia parížskeho metra. Zdobí ho umelecké dielo z farebných korálikov s názvomKiosque des noctambules od Jean-Michela Othoniela.

Palais-royal  Palais-royal-vnutro

Bockenheimer Warte, Frankfurt 

Na niekoho pôsobí šokujúco, na niekoho úsmevne. Vstup do stanice metra v nemeckom Frankfurte pripomína starý vlak, ktorý sa nosom vryl do zeme. Architekt ju navrhol tak, aby sa odlišovala od ostatných minimalistických staníc v meste.

Bockenheimer-warte Bockenheimer-warte-

Fosteritos, Bilbao

Systém podzemnej dopravy v španielskom Bilbau má len 20 rokov, no napriek tomu je tretím najväčším v Španielsku. Jeho vchody do staníc v tvare zahnutej presklenej trubice sú pomenované „Fosteritos“, po ich tvorcovi Lordovi Fosterovi. Mesto sa nimi pýši ako ukážkou architektúry, ktorá je moderná a in, ale i praktická. V noci sú vchody vysvietené, aby ešte väčšmi vynikli.

Fosteritos Fosteritos-at-night

Štítky: Európa, Naj...
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a dvě