Maurícius

Napsal Pamiatky a Mestá (») v sobotu 31. 1. 2015, přečteno: 1793×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinemauritius.jpg

Maurícius, dlhý tvar Maurícijská republika , je ostrovný štát ležiaci v juhozápadnej časti Indického oceánu, v súostroví Maskarény. Rozprestiera sa približne 900 km východne od ostrova Madagaskar a jeho rozloha je 2 040 km² (vrátane priľahlých ostrovčekov).

Worldmapmauritus

Maurícius je známy hlavne vďaka tomu, že bol jediným známym miestom výskytu dnes už vymretého vtáka Dodo. Marícius získal nezávisloť v roku 1968 a od roku 1992 je republikou. Maurícijská ekonomika spočíva hlavne na produkcii cukru, turizme, textilnom priemysle a finančnom odvetví. Významnými plodinami sú ananás, mango a liči. Úspech zaznamenáva aj pestovanie kvetov a rybolov.

2000px-flag-of-mauritius-svg

Ostrov priťahuje turistov, ktorým ponúka pláže s jemným bielym aj zlatým pieskom, priezračnú vodu, zeleň pralesov, krátery a vodopády, exotické druhy vtáctva či opice, pod vodou potom mnoho druhov rýb a koralov.

Ostrovná kuchyňa je kozmopolitná, veľký dôraz sa samozrejme kladie na plody mora, ryby a množstvo chutného ovocia.

Pamiatky a zaujímavé miesta :

Maurícius si nespletiete. Týči sa nad ním totiž masív hory Morne - svetovo preslávený, krásny a tajomný. Ako z iného sveta zas pôsobí Charamel, zvrásnená rôznofarebná zem, ktorú takto vyfarbila nerovnomerne tuhnúca láva. Jednou z najväčších atrakcií Maurícia sú prechádzky po morskom dne a najrôznejšie ponory pod morskú hladinu. Bohatý podmorský život s farebnými koralmi je však len jednou tvárou tohto krásneho tropického ostrova.

Morne Chamarel

Južné pobrežie Maurícia je rozoklané divokými útesmi, na ktoré neustále narážajú spenené morské vlny. Práve tu však nájdete ruiny najstaršej holandskej pevnosti, Vieux Grand Port a tiež maurícijskú dedinu Mahébourg, kde sa konajú tie najmenej turistické a najviac tradičné trhy z celého ostrova. O kus ďalej vo vnútrozemí sa zas odohráva adrenalínová šou - miestni obyvatelia skáču z vodopádu Rochester po malebnej kaskáde čadičových kameňov do rozbesnených vôd.

Vieux-grand-port Mahebourg Rochester-waterfalls

Maurícius nie je ako ostatné tropické raje, jeho podoba je totiž veľmi ovplyvnená hinduizmom, ktorý tu vyznáva viac než polovica obyvateľov

Na východnom pobreží je ostrov Île aux Cerfs. Jeho mliečne modré lagúny sú vyrezané do magických tvarov a vyzerajú ako svetlomodrý tuš, ktorý sa pomaly rozpíja v tropickej zeleni.

Le-aux-cerfs

V meste Moka sa nachádzajú dve zaujímavé historické stavby - La Reduit a Eureka - starostlivo zrekonštruované domy.

La-reduit Eureka

Pamplemousses je meno najstaršej botanickej záhrady na južnej pologuli. Najväčšou tunajšou špecialitou je palma Talipot, ktorá rozkvitne raz za 60 rokov a potom odumiera. Druhou záhadou, pre ktorú sem mieri každý návštevník Maurícia, sú obrovské vodné lekná, ktoré majú v priemere až dva metre a sú také silné, že na hladine udržia malé dieťa.

Talipot Lekna

Botanická záhrada Sira Seewoosagura Ramgoolama - Pomenovaná je na počesť prvého premiéra Maurícia. Záhrada je vyhľadávaným cieľom turistov, no obľúbeným miestom aj miestnych obyvateľov, ktorí si tu doprajú odpočinok, či tu trávia čas s rodinou na pikniku. Pri prechádzke nájdete až 500 druhov exotických rastlín a paliem.

Sira-seewoosagura-ramgoolama

Terres des Sept Couleurs - Cestou do „zeme 7 farieb“ vás vôňou opantajú ananásy, ktoré rastú popri ceste, striedajúc sa s cukrovou trstinou.Terres des Sept Couleurs je najobľúbenejšou turistickou atrakciou ostrova, je to geologická formácia, kde piesočné duny sú sfarbené siedmimi farbami. Našťastie je vstup na duny zakázaný. Nachádzajú sa tu aj nádherné vodopády, ktoré stoja za obdiv turistov.  

Terres-des-sept-couleurs

Národný park Black River Gorges sa nachádza v hornatej juhozápadnej časti ostrova. Po ceste ochutnajte goavu - ovocie vzhľadom pripomínajúce malé jablká sladko-kyslej chuti. Park je chránený endemický prales s rozlohou 67 km2.. Pre turistov je k dispozícii až 50 km turistických trás. Nachádza sa tu 311 druhov rastlín. Turisti majú možnosť sa okúpať v rieke, či môžu oddychovať v tieni  stromov.

Black-river-gorges Guava

Port Louise - je hlavným mestom s počtom obyvateľov 150 000. Pri prehliadke mesta nevynechajte návštevu starého bazáru a zúčastnite sa konských dostihov. Sezóna trvá od mája do decembra a pre miestne obyvateľstvo je to veľkým sviatkom a spoločenskou udalosťou. Závodu sa zvykne zúčastniť aj ¾ ostrova.

 Port-louis-5340w

Najjužnejším bodom ostrova je miesto známe ako Gris Gris. Nenachádzajú sa tu útesy chrániace pobrežie pred silnými vlnami Indického oceána. Vlny udierajú zo všetkých síl na pobrežie, a tak vytvárajú kontrast oproti iným pokojným lagúnam. Plávanie na tomto mieste je extrémne nebezpečné.

Gris-gris-mauritius

Grand Baie a Flic en Flac sú najobľúbenejšie a najkrajšie pláže Maurícia. Flic en Flac je prímorská dedinka v západnej časti ostrova s nádhernou dlhou plážou s bielym pieskom, ktorej lagúna je chránená koralovými útesmi.

Grand-baie Flic-en-flac

Štítky: Afrika
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a dvanáct