Lisabon

Napsal Pamiatky a Mestá (») v neděli 4. 5. 2014, přečteno: 2939×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinelisbon.jpg

Lisabon je hlavné a najväčšie mesto Portugalska. Má približne 480-tisíc obyvateľov a je súčasťou metropolitnej oblasti, v ktorej žije okolo 2,7 milióna obyvateľov. Lisabonský región je najvyspelejší v Portugalsku a jeho HDP na osobu dosahuje viac ako priemer Európskej únie.

Ide o najzápadnejšie hlavné mesto na európskej pevnine a rozkladá sa na relatívne malej ploche 84,6 km2. Vzhľadom k tomu, že súčasné hranice mesta sú definované v úzkej nadväznosti na jeho pôvodné historické jadro, sú všetky jeho metropolitné predmestia formálne považované za samostatné obce.

Lisabon je jedným z najstarších miest na svete a najstaršie mesto v západnej Európe, predchádza ďalšie moderné európske metropoly, ako je Londýn, Paríž a Rím stovky rokov.

Lisabon hostí dve agentúry Európskej únie: Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) a Európske agentúry pre námornú bezpečnosť (EMSA). 

Emcdda Emsa

Mesto Lisabon je rozdelené na 53 štvrtí (Freguesia), ktoré sú na administratívne účely podradené štyrom obvodom (bairros).

Najpopulárnejším športom v meste je futbal. V Lisabone sídlia tri najznámejšie portugalske kluby: Benfica, Sporting a Belenenses.Iné populárne športy v meste sú golf, futsal, hokejbal, vodné športy a ďalšie.

Mesto je pripojené na druhú stranu Tagus dvoma dôležitými mostami:

25 de Abril Bridge, uvedený dňa 6. augusta 1966 a neskôr premenovaný, po dni revolúcie klinčeka bol najdlhší visutý most v Európe.

25-de-abril-bridge

Vasco de Gama Bridge, otvorený mája 1998 má 17,2 km (10,7 míľ)a bol najdlhší most v Európe. 

Vasco-de-gama-bridge

1. novembra 1755 Lisabon postihlo jedno z najničivejších zemetrasení v histórii ľudstva, ktoré spolu s následnými požiarmi a vlnoutsunami zničilo veľkú časť mesta. Podľa niektorých odhadov zahynulo až 100 000 ľudí.

Zaujímavosti :

Lisabončanov zvyknú ostatní obyvatelia krajiny občas posmešne nazývať šalátisti. K tomuto úsmevnému prívlastku sa dostali vďaka rozsiahlym poliam hlávkového šalátu, ktoré kedysi mesto obkolesovali. Najčastejšie sa miešaný šalát podáva ku grilovaným sardinkám. Tie sa stali akýmsi gurmánskym symbolom mesta najmä vďaka veselým ľudovým slávnostiam Lisabonu, kedy sa sardinky grilujú doslova na každom rohu. 

Salad-with-sardines

Ťažko povedať, kde presne má fado svoje korene.Väčšina piesní fada je: plačlivá, nostalgická a clivá. Jednoducho sa dajú charakterizovať tajomným slovkom saudade, ktoré nemá rovnocenný ekvivalent v žiadnom svetovom jazyku. Dokonale však vystihuje dušu Portugalska a tej najlepším zrkadlom je fado.

Tradícia hovorí, že fado z univerzitného mesta Coimbra by mali spievať len muži, kedže študenti boli prví, ktorí na brehoch rieky smútili za svojimi láskami a krásnymi študentskými chvíľami, ktoré sa už nikdy nevrátia.

Lisabonské fado je o niečo otvorenejšie, ale tradícia sa nevyhla ani jemu. Ak pieseň prezentuje žena, má podľa vzoru prvej veľkej dámy fada Marie Severy cez ramená prehodenú čiernu šatku. Texty fada z Lisabonu sa zameriavajú na opis kr  

Museo Nacional do Azulejo -  Jediná inštitúcia na svete, ktorej pozornosť je zaostrená na históriu, proces výroby a zvláštnosti typických portugalských maľovaných kachličiek.Sídli v romantickom kláštore Madre de Deus.

Museo-nacional-do-azuleo Museo-nacional-do-azuleo-zvonka

Malý obchodík a dielňu, v ktorej dodnes opravujú pokazené hračky, rozšírili majitelia ešte v minulom storočí aj o zaujímavé múzeum bábik. V doslovnom preklade nemocnica bábik, Hospital de bonecas, má svoje nenápadné miesto na nápadnom námestí Praça de Figueiras v srdci Lisabonu.

Hospital-de-bonecas Hospital-de-bonecas-2

Elevador de Santa Just - Tento neuveriteľný železný výťah stojí v centre mesta a poskytuje očarujúci pohľad na jeho panorámu, najmä pri západe slnka. Vtáčia perspektíva vám poskytne neopakovateľný výhľad na jedno z najpríťažlivejších miest sveta.

Elevador-de-santa-justa

Oceanárium bolo otvorené v roku 1998 ako vrchol svetového veľtrhu  Expo´98 na tému „Oceány, dedičstvo pre budúcnosť“. Jeho obľúbenosť dokazuje návštevnosť, ktorú tvorí viac ako milión návštevníkov za rok.

Oceanarium

Lisabonské oceanárium má veľkú zbierku  morských druhov od vtákov, cez cicavce, ryby a ostatné morské živočíchy, ktorých je celkom 16 tisíc. V centrálnej nádrži je špeciálne udržiavaná voda, ktorá umožňuje prežitie rôznym druhov živočíchov z celého sveta citlivých na prírodné podmienky od žralokov, rají, chimér, cez rozličné druhy tuniakov, barakud a úhorov. Nočné dobrodružstvo so žralokmi, vynikajúcimi spoločníkmi na noc, ktorí nie sú až takí nebezpeční a desiví, ako sa na prvý pohľad môže zdať, a tak isto si môžete vyskúšať kŕmenie.

Lisbon-ocenarium

Táto inštitúcia rozšírila svoju oblasť pôsobenia už aj na obojživelníky. Jej návštevníci môžu pozorovať 20 druhov sladkovodných obojživelníkov rôznych farieb a podivných tvarov ako sú žaby, ropuchy, mloky pochádzajúce z troch kontinentov a niekoľkých krajín - Portugalsko, Čína, Kolumbia, Surinam a iné.

Najbližšie krásne pláže sú vzdialené len niekoľko kilometrov od centra hlavného mesta. Jednoduchý spôsob, ako sa k nim dostať, je nasadnúť v lisabonskej stanici Cais do Soldré na vlak smerujúci do mestečka Cascais. Či sa rozhodne vystúpiť z vlaku už na prvej plážovej zastávke alebo počká radšej na noblesnú lisabonskú riviéru, ktorú tvoria pláže v okolí miest Estoril a Cascais.

Estoril-beach Cascais-beach

 Cabo da Roca -  najzápadnejší bod pevninského Portugalska.

Cabo-da-roca

Pláž Praia do Quincho - vyhľadávaný cieľ surfistov. Nedaľeko od nej je Boca do Inferno, komplex zaujímavých skalných útvarov, v ktorého útrobách vzniká narážaním rozbúrených vĺn vraj pekelný hluk.

Praia-do-quincho Boca-de-inferno

Hrad Castelo de São Jorge, z ktorého je nádherný výhľad na mesto a rieku Tejo

Castelo-de-so-jorge

Kláštor Mosteiro dos Jerónimos s náhrobkom svetoznámeho portugalského moreplavca Vasca de Gamu.

Mosteiro-dos-jeronimos

Svätý Anton je veľmi populárny medzi mladými luďmi, zrejme aj preto, že je považovaný za patróna manželstva. Počas jeho osláv sa v Lisabone koná každoročne hromadný sobáš. Šestnásť párov, ktoré vyberie mestský úrad z desiatok prihlásených, si 12. júna pred zrakmi širokej verejnosti povie v lisabonskej katedrále slávnostne áno a potom bujaré oslavy pokračujú v uliciach.

Svaty-anton

Antonko vraj pomáha navyše nájsť stratené veci a rovnako tak aj spriaznenú dušu. Nejedno lisabonské okno je preto počas osláv vyzdobené portrétom sv. Antonka, ktorý skrýva túžbu nájsť toho pravého. Zvykom je darovať tým, čo na svoju polovičku iba čakajú, kvetináč a v ňom bazalku, v ktorej je zastoknutý verš pre sv. Antonka, aby nezabudol.

Svaty-anton-oslaby

Hlavnou lisabonskou triedou Avenida da Liberdade  prechádzajú farebné sprievody jednotlivých mestských štvrtí a súťažia o titul najlepšej.

Katedrála Sé 

Cathedral-se
Belémská veža (Torre de Belém) 

Torre-de-belem
Convento do Carmo 

Convento-do-carmo Convento-do-carmo-zvnutra


Kostol sv. Rocha (Igreja de São Roque) 

Igreja-de-so-roque Igreja-de-so-roque-zvnutra

Basílica da Estrela

Basilica-da-estrela Basilica-da-estrela-zvnutra

Diamantový dom (Casa dos Bicos) 

Casa-dos-bicos Casa-dos-bicos-zvonka


Národné divadlo (Teatro Nacional D. Maria II) 

Teatro-nacional-d-maria-ii 

Pamätník objaviteľov (Padrão dos Descobrimentos)

Padro-dos-descobrimento Padro-dos-descobrimentos

Aqueduto das Águas Livres

Aqueduto-das-Aguas-livres
Praça do Comércio

Praa-do-comercio

Štítky: Európa
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvanáct a dvanáct