Kazachstan

Napsal Pamiatky a Mestá (») ve středu 25. 9. 2013, přečteno: 2576×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinekazachstan.gif

Kazachstan, dlhý tvar Kazašská republika, je štát v strednej Ázii. Bývalá republika ZSSR, teraz člen SNŠ. Hraničí s Uzbekistanom,Kirgizskom,Turkmenistanom, Ruskom a Čínou.V Kazachstane sa nachádza kozmodróm Bajkonur.Kazachstan je 9. najväčšia krajina na svete, 2. najväčšia krajina bývalého ZSSR.Najvyšším vrchom Kazachstanu je Chan-Tengri  v Ťan-šane, vysoký 6995 m. Kazachstan je bohatý na nerastné suroviny.Kazachstan má výrazné kontinentálne suché podnebie s výrazným letom a zimou.Hospodárstvo Kazachstanu sa opiera o veľké nerastné bohatstvo ako aj o poľnohospodárstvo a živočíšnu výrobu. 

                                                                                                                        612px-kazachstan-pahyl-obrazek-svg_2

Astana je od roku 1997 hlavným mestom Kazachstanu (predtým bolo hlavným mestom Alma-Ata).Má rozlohu asi 722 tisíc kilometrov štvorcových, čo je približne dvojnásobná plocha, na akej sa rozprestiera naša Bratislava. Pokiaľ ide o počet obyvateľov, ten je na úrovni 700 tisíc, pričom ešte v roku 2003 malo toto mesto približne o dvesto tisíc obyvateľov menej. Ako je teda vidieť, Astana sa rozrastá priam „diabolským“ tempom.V roku 1990 sa Kazašská republika odtrhla od Sovietskeho zväzu a tým nastali veľké zmeny aj pre Astanu, pardon, vlastne od roku 1991 Akmolu. Tak sa volala až do roku 1997, kedy oficiálne prebrala štatút hlavného mesta a o rok neskôr tiež svoje nové meno Astana.

                                                                                                                      Astana-city

Ak niekto navštívil Astanu prvýkrát na konci dvadsiateho storočia a jej druhú návštevu absolvoval až v súčasnosti, musel byť bezpochyby nesmierne prekvapený, ako radikálne sa zmenila. Už prakticky nenájde nevzhľadné uličky s drevenými domami, ale namiesto nich presklené moderné administratívne budovy, krásne parky, rezidenčné štvrte či široké trojprúdové cesty.

Podľa Kurokawovho projektu sa celé centrum mesta rozkladá okolo pyramídy a tento proces by mal prebiehať až do roku 2030. Samozrejme, ako to už býva, architekti neuchránili mesto pred niekedy zhubným vplyvom bohatých investorov a tak centrum Astany síce vyzerá impozantne, no zároveň aj trochu bizarne.To sa dá povedať napríklad o obrovskom vežiaku s názvom Triumf Astany, miestnymi obyvateľmi však nazývanom Mravenisko. Futuristicky môže pôsobiť aj takzvaná Pyramída mieru, ktorá má slúžiť ako symbol harmonického spolužitia rôznych národov a náboženstiev. Na každého však zapôsobí aj nový palác Chan-Šatyr, ktorý síce pripomína obrovskú jurtu, ale v jeho vnútri sa ukrýva množstvo obchodov alebo umelých pláží.Kto sa však chce v Astane zabaviť, či už návštevou obchodov alebo kaviarní, musí tak urobiť v centre. 

Miesta ktoré by ste mali vidieť v Kazachstane:

Jazero Balchaš - Toto bezodtokové jazero má rozlohu 18 200 km a dlhé je 605 km.Časť z jazera leží aj na území Číny. Jazero je z polovice sladkovodné a z polovice slané. Východná časť je slaná, voda je tu priezračná a má modrú farbu. V západnej časti je voda solená (poloslaná) a kalnejšia.Toto jazero bolo v minulosti štvrté najväčšie jazero, avšak kvôli nadmernému odberu vody jazero z väčšej časti vyschlo.

Prírodná rezervácia Korgalzhyn-Táto chránená oblasť sa nachádza na severe krajiny a zaberá plochu asi 258 900 ha. Väčšiu časť plochy tvoria vodné plochy a mokrade. Žije tu vzácny ružový plameniak a ďalších 300 druhov vtákov.

Mauzóleum Khoja Ahmed Yasawa - Je najväčšou a najlepšie zachovalou stavbou svojej doby. Budova je 39 metrov vysoká obdĺžnikového tvaru a dominuje jej kopula o priemere 18 metrov. Mauzóleum je zapísané aj v zozname UNESCO.

Národný park Bayanaul - Obľúbená turistická destinácia Bayanaul leží v blízkosti mesta Ekibastuz v juhovýchodnej provincii Pavlodor. Park má tri sladkovodné jazerá: Toraygir, Sabyndykol a Jasybay. V regióne sa nachádzajú stovky archeologických, historických a architektonických pamiatok.

Palace of Peace - Tiež je známy ako pyramída mieru. Je to operný dom, ktorý bol postavený pri príležitosti kongresu predstaviteľov svetových a tradičných náboženstiev. Nachádza sa v hlavnom meste Kazachstanu. Palace of Peace je vysoký 77 m a jeho pyramídová časť má výšku 62 m. Budova je postavená na špeciálnej oceľovej konštrukcii z dôvodu veľkého kolísania teplôt.

Charyn Canyon - Je to druhý najväčší kaňon na svete, ktorý sa podobá na Grand Canyon. Je dlhý približne 80 km a miestami je vysoký až 300m. Najnavštevovanejším miestom kaňonu je tzv. Údolie hradov, je to 2km úsek s nádhernými skalnými útvarmi.

A kto by chcel toto neobvyklé veľkomesto vidieť ako na dlani, nech určite navštívi 97 metrovú vyhliadkovú vežu Bajterek v samotnom centre. 


Jazero-balchas Prirodna-rezervacia-korgalzhyn Mauzoleum-khoja-ahmed-yasawa Narodny-park-bayanaul 

Palace-of-peace Charyn-canyon  Bayterek 


Štítky: Ázia
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Gabika z IP 178.40.211.*** | 30.9.2013 21:16
Mala by si sa zamerať na miesta, ktoré ťa bavia ako je napr. Amerika, alebo aj Singapur, lebo to vidieť z tých článkov, že ťa bavia viacej, lebo ani mňa osobne tiež bavia tie modernejšie a bohatšie mestá a štáty. Ale napísané je to pekne. smilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmilesmile


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a šest