Káthmandu

Napsal Pamiatky a Mestá (») v pátek 18. 7. 2014, přečteno: 2462×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinekathmandu-city_2.jpg

Krásne, jedinečné, plné farieb a rôznorodých vnemov, ale aj uponáhľané, preplnené či špinavé. Hlavne však neuveriteľné. 

1200px-nepal-kathmandu-roofscape-1-493491524

Káthmandu je hlavné mesto Nepálu s takmer jedným miliónom obyvateľov, najväčšie metropolitné mesto Nepálu. Mesto sa nachádza v nadmorskej výške asi 1400 m. n. m. Pri meste v údolí ležia 4 hlavné vrchy.Volajú sa Shivapuri, Phulchowki, Nagarjuna a Chandragiri). Cez mesto tečie osem riek. Údolie Káthmandu sa prevažne zaoberá ryžovými terasami na ich svahoch.

Nepal-map

Dnes je Káthmandu  nielen hlavným mestom federatívnej demokratickej republiky Nepál, ale aj sídlo Centrálneho rozvojového regiónu Nepálu. V roku 2013, Kathmandu sa umiestnilo na treťom mieste medzi 10 najlepšími turistickými destináciami na vzostupe vo svete podľa TripAdvisor, a na prvom mieste v Ázii.

Hlavnými jazykmi sú Nepálsky, Nepál Bhasa a angličtina je chápaná väčšinou ľudí (asi 90%). Hlavné náboženstvá sú hinduizmus a budhizmus.

Káthmandu je najvýznamnejším priemyselné a obchodné centrum v Nepále. Káthmandu vyváža diela, oblečenie, koberce, Pashmina, papier. Káthmandu je známe pre lokta papier a pashmina šály.  Cestovný ruch je najdôležitejší priemysel v krajine.

Lokta-nepali-paper-menu Pashmina

Podobne ako v iných častiach Nepálu, aj tu sú veľmi časté výpady elektrického prúdu.V meste používajú na prepravu predovšetkým minibusy. V niektorých uliciach sú troleje pre trolejbusy, ktoré tu však nejazdia najskôr z dôvodov častých výpadkov elektrického prúdu.

Kathmandu-minibus

Údolie Kathmandu je opísaný ako "obrovské pokladnice umenia a sôch", ktoré sú vyrobené z dreva, kameňa, kovu, terakoty, a má chrámy, svätyne, stúpy, kláštory, chaityasm a paláce.

Umelecké objekty sú tiež vidieť na uliciach, v malých uličkách, súkromných ​​nádvoriach.Väčšina umenia je vo forme ikon bohov a bohýň.

Koná sa tu 133 festivalov v roku. Káthmandu je centrom hudby a tanca v Nepále, a tieto umelecké formy sú neoddeliteľnou súčasťou k pochopeniu mesta. Hudba je súčasťou tradičného aspektu Káthmandu. Gunla je tradičný hudobný festival.

Gunla

Káthmandu je známy medzinárodne pre jeho jazzový festival, známy ako Jazzmandu. Je to jediný jazzový festival v himalájskej oblasti a bol založený v marci 2002. Festival láka hudobníkov z krajín po celom svete, ako je napríklad Austrália, Dánsko, Spojené štáty americké, Benin a India. Národná knižnica Nepálu sa nachádza v meste Patan. Je to najväčšia knižnica v krajine s viac ako 70000 knihami. Káthmandu je domov množstva múzeí a galérií, vrátane Národného múzea Nepálu a Natural History Museum of Nepal.

Jazzmandu Narodne-muzeum Natural-history-museum-of-nepal

Potrava väčšiny ľudí v Káthmandu je dal bhat. Dal bhat je miestna kuchyňa Kathmandu a skladá sa z ryže a šošovicovej polievky, zvyčajne  sa podáva so zeleninovým karí, Achar a niekedy Chutney. Momo, nepálska verzia tibetskej knedľe, sa stala prominentnov v Nepále keď ju začali predávať pouličný predajcovia. Je to jedno z najpopulárnejších rýchlych občerstvení v Kathmandu. Sú rôzne nepálske varianty momo vrátane buff momo, taktiež sú v Káthmandu známe kuracie a vegetariánske momo.  Väčšina jedál v Kathmandu sú nevegetariánske. Miestny obyvateľia a návštevníci zvyknú raňajkovať väčšinou Momo alebo Chowmein. V roku 1955 malo Káthmandu len jednu reštauráciu. 

Dal-bhat Momo Chowmein

Káthmandu má viac konzumentov čaju ako kávy. Aj keď čaj majú slabší ako na západe. Taktiež pijú alkohol, ktorý je silnejší ako v iných krajinách. Aila a thwon je alkohol z ryže je to alkoholický nápoj Káthmandu, ktorý nájdete vo všetkých miestnych bhattis. Chhyaang, tongba (fermentované proso alebo jačmeň) a Raksha sú alkoholy z iných častí Nepálu, ktoré sa nachádzajú v Káthmandu. Avšak, obchody a bary v Káthmandu vo veľkom predávajú západné a nepálske pivo. Obchody majú zakázané predávať alkohol v prvých dvoch dňoch a posledných dvoch dňoch nepálskeho mesiaca.

Aila-and-thwon Bhattis Tongba

Nepálska televízia, založená v roku 1985, je najstaršou a najsledovanejšou televíznou stanicou v Nepále. Futbal a kriket sú najpopulárnejšie športy u mladšej generácie v Nepále, v meste sa nachádza aj niekoľko štadiónov. Najstaršia moderná škola v Nepále je Durbar School a najstaršia vysoká škola je Tri Chandra College, obe sa nachádzajú v meste Káthmandu.

Nepal-television Durbar-school Tri-chandra-school

Asan je bazár a slávnostné námestie na starej obchodnej ceste do Tibetu, a poskytuje dobrý príklad tradičného susedstva.

Asan

Jhochhen Tol - tiež známe ako Freak Street, je originálne cestovné strašidlo, stalo sa populárnym vďaka hippies v 1960 a 1970.

Jhochhen-tol

Turistickým centrom mesta je štvrť Thamel. Nachádza sa tu množstvo hotelov a ubytovní, reštaurácií ponúkajúcich jedlá európskeho typu a obchodov so suvenírmi a napodobeninami trekového vybavenia svetových značiek predovšetkým čínskeho pôvodu.Mestská doprava je vo štvrti Thamel riešená pomocou rikší a taxíkov.

Thamel

Boudhanath - je najväčšia tibetská stupa na území tejto krajiny. Týči sa asi 11 kilometrov severovýchodne od centra hlavného mesta.Nielen že je najväčšou v Nepále, je to aj najsvätejší tibetský chrám mimo Tibetu, a dokonca je jednou z najväčších svojho druhu na svete. Na vlastné oči sa o jej veľkoleposti prichádza presvedčiť mnoho turistov aj miestnych Nepálcov. Odriekajú mantry (modlitby) a roztáčajú modlitebné valčeky, aby ich modlitby, prosby a želania plynuli časom a priestorom oveľa rýchlejšie. Základom stúpy je 108 malých vyobrazení Dhyani Buddha Amitabha.Je obklopený tehlovou stenou so 147 výklenkami, z ktorých každá so štyrmi alebo piatimi modlitebnými valčekmi s vyrytým kódom mantry.

Boudhanath Boudhanath-night

Nachádza sa tu mnoho hinduistických a budhistických chrámov. Historický stred mesta je okolo námestia Durbar Square, ktoré je zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. 

Durbar-square

Doslovný význam Durbar Square je "miesto palácov". Durbar Square Káthmandu sa nachádza v starej časti mesta a má historické budovy, ktoré predstavujú štyri kráľovstvá (Kantipur, Lalitpur, Bhaktapur, Kirtipur). Komplex má 50 chrámov, a je distribuovaný v dvoch štvoruholníkoch na Durbar Square.

Durbar-square-building

Hanuman Dhoka je komplex stavieb s kráľovským palácom kráľov Malla a dynastie Shah. Východné krídlo, s desiatimi nádvoriami, je najstaršia časť a pochádza z polovice 16. storočia. Kráľovská rodina žila v tomto paláci do roku 1886, keď  sa presťahovali do Narayanhiti paláca. Pred palácom sa nachádza kamenný nápis v pätnástich jazykoch.

Hanuman-dhoka Hanuman-dhoka-at-night

Chrám Pashupatinath je slávny hinduistický chrám z 5. storočia oddaný Lordovi Shiva (Pashupati). Nachádza sa na brehu rieky Bagmati vo východnej časti Káthmandu. Pashupatinath chrám je najstarší hinduistický chrám v Káthmandu. Chrám bol zničený v 14.storočí. Chrám, ako stojí dnes bol postavený v 19. storočí, aj keď obraz býka a čierny obraz Pashupati sú staré minimálne 300 rokov.

Pashupatinath

Kumari Ghar je palác v centre mesta Káthmandu, vedľa námestia Durbar.

Kumari-ghar

Kasthamandap stojí na križovatke dvoch starých obchodných ciest spájajúcich Indiu a Tibet na Maru námestí. Pôvodne bol postavený ako dom odpočinku pre cestovateľov.

Kasthamanda

Shivaratri alebo noc Šivu, je najdôležitejšie festival, ktorý sa tu koná a priťahuje tisíce oddaných.

Shivaratri

Swayambhu je budhistická stúpa na vrchole kopca v severozápadnej časti mesta. A je jedným z najstarších náboženských miest v Nepále.

Swayambhu-top Swayambhu

Narayanhity Palace Museum

 Narayanhity-palace-museum

Záhrada snov

Gardens-of-dreams-kathmandu Home-02

 

Štítky: Ázia
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a osm