JAR

Napsal Pamiatky a Mestá (») v neděli 6. 4. 2014, přečteno: 2317×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinecape-town-south-africa1.jpg

Južná Afrika, dlhý tvar Juhoafrická republika, je prímorský štát na južnom cípe Afriky medzi Atlantickým a Indickým oceánom.

South-africa1

Počet obyvateľov sa priblížil 48 783 000 obyvatelov. Hlavné mesto je Pretória.

Ďalšími významnými mestami sú Kapské Mesto (sídlo parlamentu), Bloemfontein (sídlo najvyššieho súdu), Johannesburg a Durban. Úradnými jazykmi sú angličtina, afrikánčina a 9 kmeňových černošských jazykov.

2000px-flag-of-south-africa-sadcwebsite

Sever územia zaberá južný výbežok panvy s púšťou Kalahari. Plošiny na juhovýchode a východe ohraničujú majestátne Dračie vrchy, ktoré sa rozprestierajú medzi Obratníkom Kozorožca a Mysom dobrej nádeje kde môžeme nájsť aj najvyšší vrch krajiny Injasuti (3408 m n. m.). 

Južná Afrika je dnes demokratickou krajinou, časť belochov sa odsťahovala do Európy, Severnej Ameriky, či Austrálie, ale väčšina zostala. Černošské rezervácie boli zrušené, mnohí černosi sa sťahujú do miest, kde sa však sami rozdeľujú podľa kmeňovej príslušnosti. Pri mestách tak vznikajú tzv. townships (Soweto pri Johannesburgu), mestské prívesky bez kanalizácie, elektriny a vodovodu. Oblasti, do ktorých sa bojí vkročiť aj polícia a kde na podporu zníženia kriminality boli postavené vysoké stožiare, z ktorých celú noc svietia halogénové svetlá. 

JAR je priemyselne vyspelou krajinou, ktorá vďačí za svoje bohatstvo najmä obrovským zásobám nerastných surovín, ale donedávna i vďaka neľudskému zachádzaniu a vykorisťovaniu pôvodného obyvateľstva. V krajine sa ťaží zlato, diamanty, platina, železná ruda, mangán, meď, atď. Menovou jednotkou je juhoafrický rand (ZAR).

Zaujímavosti 

Kapské mesto sa rozlieha na polostrove, ktorý oddeľuje ľadový Atlantik od teplejšieho Indického oceánu, čo vytvára asi dvadsať úchvatných pláží. Najluxusnejšia z nich, Clifton Beach, je plná noblesných domov a vychutnávania nezabudnuteľného výhľadu na západ slnka. Surfovanie je možné na miestach Milnerton a Blouberg a obľúbenou rodinnou destináciou Kapského mesta je východné pobrežie False Bay s teplejšími vodami a prílivovými bazénmi.

Clifton-beach Milnerto-beach Blouberg-beach False-bay

Tsala Treetop Lodge, Plettenberg Bay - Desať slnečných presklených apartmánov s krbom, terasou a bazénom s výhľadom na národný park Tsitsikama je zároveň východiskovým bodom pre výlety v botanickom raji, no môžete si vybrať aj oddych na neďalekej pláži v Plettebnerg Bay.

Tsala-treetop-lodge Tsala-treetop-lodge-inside

Tugela Fall - Druhý najvyšší vodopád sveta s celkovou dĺžkou 948 metrov nájdete v Kwa Zulu Natar, provincii Juhoafrickej republiky v pohorí Dračie vrchy. Výstup na vrchol hory môže trvať aj 7 hodín. Nad vodopádom je aj horská chata.

Tugela-falls

Garden Route - je 227 kilometrov dlhá spojnica medzi Mossel Bay a Porth Elisabeth. „Záhradná“ cesta sa jej hovorí preto, že pretína neskutočne živú a rozmanitú prírodu, množstvo lagún a jazier a v neposlednom rade vedie pozdĺž členitého pobrežia Indického oceánu, posiateho žiarivými plážami a skalnatými útesmi.

Garden-route

Po ceste pozdĺž afrického pobrežia sa na bielych plážach môžete stretnúť dokonca i s veľrybami, ktoré sa sem na jar a od júla do augusta chodia páriť. Celoročne je potom možné vidieť delfíny i tulene. Skoro každý tu prepadne závislosti na hľadaní všelijakých mušlí a lastúr, zvlášť keď zistí, že pláže Juhoafrickej republiky sú jediným miestom, kde môžete nájsť takzvanú „pansy shell“. Ide o krehkú mušľu v tvare kvetiny, pričom „pansy“ v angličtine znamená sirôtka.  

Pansy-shell

Jaskyne Cango - 4,5 milióna rokov staré kvapľové jaskyne, ktoré patria medzi desať najnavštevovanejších miest Južnej Afriky. Komplex vápencových kvapľov a obrích jaskynných komnát sa nachádza blízko mesta Oudtshoorn a tunajšie podzemné tunely sú dlhé až štyri kilometre. 

Cango Cango-jaskyne

Plettenbergské kolónie čajok - Plettenberg Bay hostí jednu z najväčších kolónií čajok. Pozdĺž pobrežia Južnej Afriky v ústí rieky Keurboom's River nafotíte zaručene jedinečné fotky.

Plettenberg-bay

Tsitsikamma - Jedným z najkrajších a najdivokejších miest týchto krajov je národný park Tsitsikamma - hornaté pobrežie s vysokými útesmi, pralesmi a divokými riekami.

Tsitsikamma-narodny-park Tsitsikamma

Ostrov Robben - sa nachádza západne od Kapského mesta. Ostrov slúžil ako väzenie, nemocnica, ale aj vojenská základňa. Pre Juhoafričanov predstavuje neutíchajúci boj za slobodu a boj proti rasizmu.

Robben-island

Ostrov Robben má stredozemnú klímu, no severné a západné pobrežie je pre silné prúdy a búrky neobývané. Na ostrov boli privážaní vojenskí, ale aj politickí väzni, ktorí nútene pracovali vo vápencovom lome.  V roku 1846 bolo väzenie uzatvorené a ostrov sa stal bydliskom chronicky chorých, mentálne postihnutých a leprou nakazených ľudí. Pred druhou svetovou vojnou sa ostrov stal vojenskou základňou a po nej opäť väzením, ktoré bolo teraz v rukách mocnárov apartheidského systému. Najznámejším väzňom na ostrove bol Nelson Mandela, ktorý tu bol väznený 20 rokov. Posledný väzeň bol prepustený v roku 1991 a väznica bola uzatvorená v roku 1996. Dnes je väzenie premenené na múzeum.

Robben-island-byvale-vazenie

Durban - Je to jedno z najväčších miest v JAR a žije tu vyše tri milióny ľudí. Možno teraz ešte viac, pretože Durban je najrýchlejšie rastúcou africkou metropolou a zároveň najväčším prístavným mestom JAR.

Durban

V 40 kilometrov vzdialenom údolí 1000 Hills sa okrem vyhliadkových letov môžete dokonca prihlásiť do školy paraglidingu. Keď už v údolí budete, bola by veľká chyba odchádzať preč. Je tu totiž jedna z najpopulárnejších atrakcií v JAR - PheZulu Safari Park, nachádzajúci sa vysoko v horách. Nielenže uvidíte tú najkrajšiu africkú panorámu, klan Gasa vám navyše predvedie tradičné domorodé tance a i vy sami budete smieť navštíviť tradičnú africkú dedinu alebo krokodíliu farmu.

1000-hills Phezulu-safari-park

Veľkolepá  promenáda Marina Parade Seafront priamo pozdĺž bielych pláží hovorí sa jej  „Zlatá míľa“.

Marina-parade-seafront

Do Durbanu sa  schádzajú hlavne surfisti z celého sveta, pretože tunajšie vyhlásené ploché vlny sú údajne unikátne.

Z 80 percent černošský Durban hostí početnú indickú menšinu, žije tu vyše 800 tisíc Indov. V miestnej indickej štvrti sa dokonca nachádza známa mešita Juma Mosque, najväčšia stavba svojho druhu na južnej pologuli. Blízko ulice Grey Street sa potom ukrýva Victoria Street Market, čo je nefalšovaný indický trh. 

Juma-mosque Victoria-street-market

Tourist Junction v ulici Pine Street, poskytnú vám toľko informácií, že nebudete vedieť, čo skôr. Jedno z najzaujímavejších múzeí sa ukrýva napríklad v mestskej radnici.

Mestska-radmica-muzeum

Pre Európana je rozhodne zaujímavé navštíviť tunajšiu botanickú záhradu s kolekciami tropických stromov a rastlín alebo park Umheni na brehu rovnomennej rieky, kde žije okolo 400 druhov vtákov.

Boanical-gardens Umheni-park

Juhoafrická republika je známa tiež ako domov niekoľkých významných národných parkov, z ktorých treba vymenovať Golden Gate Highlands National Park, Royal Natal National Park a predovšetkým potom uKhahlamba / Drakensberg Natal National Park s rozlohou takmer 2500km2.

Golden-gate-highlands-national-park Royal-natal-national-park

Dominantou Dračích hôr je bezpochyby Mont-aux-Sources (3048 m n. m.), pri ktorom je možné polemizovať, či je krajší pohľad naň alebo z jeho vrcholu na okolitú krajinu. Polkruhový profil hory sa nazýva tiež Amfiteátera najkrajší výhľad na neho sa údajne naskytá od rieky Tugely, pozdĺž ktorej vedie aj turistická trasa. Pozadu nezostávajú ani také miesta, ako napríklad hojne navštevovaný Rhino Peak(3051 m n. m.) s nádhernou panoramatickou vyhliadkou či Mafadi (3450 m n. m.) - jedna z najvyšších hôr na území Južnej Afriky.

Mont-aux-sources Rhino-peak Mafadi

Náhorná plošina kráľovstva Lesotho, miestami dosahujúca až 3600 metrov nad morom, padá ostrým zlomom do juhoafrickej nížiny. Výškový rozdiel je teda viac než zrejmý. Okrem niekoľkých strmých skalných stien sa tu nachádza aj vodopád Tugela. Východiskovým bodom väčšiny výprav je lokalita Monk's Cowl, neďaleko mesta Winterton.

Table-mountain Monks-cowl

Nelson Mandela - vlastným menom Rolihlahla Dalibhunga Mandela bol prezident Južnej Afriky a jedným z jej hlavných bojovníkov proti apartheidu. 

Nelson-mandela

Štítky: Afrika
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel dvě a třináct