Hawaii

Napsal Pamiatky a Mestá (») v neděli 6. 10. 2013, přečteno: 2100×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinehawaii-simple.gif

Havaj je 50. štát USA. Leží na Havajských ostrovoch v Tichom oceáne. Havajské ostrovy sú súostrovie 19 koralových a sopečných ostrovov a 118 skál a útesov v Tichom oceáne, na ktorom sa nachádza Havaj.Existuje tu osem hlavných ostrovov, z ktorých šesť je otvorených pre turistickú verejnosť. Najľudnatejším je Oahu s hlavným mestom Honolulu, Hawai prezývaný Big Island zasa najväčší.Popularita Havajských ostrovov sa dlhé roky nemení vďaka prírodným krásam a rôznorodosti, ale i prívetivosti domácich obyvateľov.Hlavným ostrovom je Oahu, medzi ďalšie ostrovy patria Maui,Kauaii a Lanaii.Vznikli sopečnou činnosťou na mieste oslabeného zemského plášťa.

Druhým najväčším ostrovom Havaja je Maui, ktorému sa niekedy hovorí „ostrov údolí“. Dôvodom je zrejme veľká úžina medzi severozápadnou a juhovýchodnou sopkou a množstvo ďalších menších údolí, ktoré sa zarezávajú do ich svahov.  Romantické prostredie Maui obdivujú cestovatelia z cesty do mesta Hana. Skôr, než sa na ňu vydajú, by si však mali uvedomiť, že príslovie „zdanie klame“ platí i na Havaji.I keď je cesta dlhá len 42 míľ, bolo by omylom predpokladať, že ju prejdete za hodinu. Vyše 600 zákrut a 54 úzkych mostov z nej robí cvičenie pre profesionálnych vodičov. Ak ale pôjdete pomaly a opatrne, oceníte výhľad, ktorý sa vám cestou naskytne. Spoznáte na nej šepot bambusov, vôňu dažďových pralesov, strmé útesy i príchute exotického ovocia.

Zaujímavosti :

  • Mauna Loa, jedna z aktívnych sopiek Havaja, patrí medzi najaktívnejšie na svete.
  • Krátky slovník havajčiny: Dobrý deň sa povie - aloha,Dovidenia sa povie - aloha,Láska sa povie... - aloha.
  • Pri návšteve havajských vulkánov si dávajte pozor na bohyňu Pele. Ak si vezmete kameň zo svahov sopiek Mauna Kea alebo Kilaluea privoláte jej hnev...tiež je to nelegálne.


Miesta ktoré by ste mali vidieť na Havaji :

Honolulu - pre milovníkov pohybu sú tu turistické chodníky popri dažďových pralesoch a len pár minút od nich sa nachádza svetoznáma pláž Waikiki. V zime sa more na pobreží Oahu rozbúri a stáva sa tak populárnou destináciou pre surferov. Honolulu je kultúrnym centrom ostrova Oahu. Okrem rôznych galérii, barov a reštaurácií tu nájdete aj príjemnú čínsku štvrť s pestrým trhom. Cez deň môžete navštíviť napr. kráľovský palác a za tmy sa pripojiť k miestnym priaznivcom nočného života.

Waikiki - Slávna pláž je každoročne miestom konania rôznych surfistických súťaží i umeleckých predstavení . Ak si predstavíte približne 3,2 kilometra nádhernej pláže s tým najčistejším a najjemnejším pieskom, z jednej strany lemovanú blankytnou morskou vodou a z druhej strany luxusnými hotelmi, budete zhruba vedieť, ako vlastne Waikiki Beach vyzerá a prečo je taká populárna a obľúbená.

Diamond Head - Jedným z najkrajších útvarov ostrova Oahu je sopka Diamond Head. Na Diamantovú hlavu prekrstili sopku anglickí námorníci, ktorým sa zdalo, že jej povrch tvoria diamanty. Dnes môžete vystúpiť až na samý vrchol kráteru. Nepreceňte však svoje sily, je to naozaj náročná túra.Fascinujúci pohľad na Waikiki Beach z takzvanej„Diamantovej hlavy“, čo je vyhasnutý sopečný kráter v blízkosti slávnej pláže.

Lahaina - kruté slnko - Pôvodná veľrybárska osada si napriek rozvinutému turizmu zachovala pôvodný ráz a veľryby jej zase zachovali priazeň. Prichádzajú sem každý rok prezimovať. Mesto leží na západnom pobreží ostrova Maui v miestach, kam slnko chodí spať.

Národný park Haleakala - Sopečná krajina i dažďový prales sú súčasťou národného parku Haleakala v strednej časti ostrova Maui. Domov tu majú niektoré druhy živočíchov, ktoré nežijú nikde inde na svete. Najväčšou atrakciou parku je však oslnivý východ slnka.

Krížnik Arizona - V Honolulu sa môžete na chvíľu preniesť do roku 1941, kedy sa Havajské ostrovy zapísali na zoznam kľúčových miest druhej svetovej vojny. Útok na Pearl Harbor dodnes pripomína slávny krížnik Arizona, ktorý môžete navštíviť.

Národný park Hawai'i Volcanoes - na Big Island, kde sa nachádza aj najvyšší vrch Havajských ostrovov a vôbec najvyšší vrch sveta Mauna Kea (s výškou4 205 metrov nad morom, pričom základy má5 000 metrov pod hladinou mora). Ten je v súčasnosti neaktívnym vulkánom, na ktorého vrchole sa vyskytuje sneh, čo umožňuje sezónne lyžovanie.Najväčšie dobrodružstvo vás tu však čaká pri prelete vrtuľníkom ponad činné vulkány Kilauea

Pláž Hanalei - jasné tyrkysové vody vám ponúknu nezabudnuteľný zážitok. Pozorovať dúhové roje farebných rýb medzi žiarivými koralovými útesmi je snom všetkých potápačov a nadšencov šnorchlovania. Počas letných mesiacov sú vody v zátoke Hanalei také pokojné, že pripomínajú obrovský nebeský bazén. Miestnu atmosféru si s radosťou užívajú rybári, kajakári aj plavci, ktorých v zime, v čase oceánskej aktivity burácajúcich vĺn vystriedajú živelní surferi a windsurferi.Život v Hanalei je príjemným spomalením a zastavením sa z klasického kolobehu naháňačiek. Ľudia chodia pomalším tempom, viac sa usmievajú, sú otvorenejší, priatelia sa s cudzincami a tešia sa zo všetkého, čo im života prináša.

Pu'uhonua O Honaunau  – staré chrámy, kráľovské paláce a pohrebiská

Dolphin Quest - centrum delfínov

Alo Moana Beach Park

Aloha Tower - nákupné centrum

Amy B.H. Greenwell Ethnobotanical Garden - botanická záhrada

Imiloa Astronomy Center - astronomické centrum

Kaumana Springs Wilderness

Keaukaha Beach Park - plážový park

Park a záhrady Liliuokala

 Magic Sands Beach - pláž

Mauna Kea Beach - pláž

Golfové ihrisko Mauna Lani Resort

Pacifické múzeum cunami

Painted Church - kostol

Pamätník kapitána Cooka

Pláž Punalu'u

Hapuna Beach - štátny park

Waimea Park 

Honolulu Plaz-waikiki Diamond-head Lahania

Narodny-park-haleakala  Kriznik-arizona Hawaii-volcanoes Hanalei-beach

Puuhonua-o-honaunau Dolphin-quest Ala-moana-beach-park Aloha-tower

Amy-b-h-greenwell-ethnobotanical-garden Imiloa-astronomy-center  Kaumana-spring-wildern Keaukaha-beach-park

Liliuokalani-park-and-gardens Magis-sands-beach Mauna-kea-beach Mauna-lani-resort-golfove-ihrisko

Pacific-tsunami-museum Painted-church Pamtnik-kapitana-cooka Punaluu-beach

Statny-park-hapuna-beach Waimea-park

Štítky: Ostrovy USA
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a devět