Dubaj

Napsal Pamiatky a Mestá (») v pondělí 25. 11. 2013, přečteno: 3095×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinedubai-2.jpg

Tento článok bude o Dubaji, je to jedno z najrýchlejšie rastúcich miest sveta.Orientuje sa predovšetkým na turizmus, finančné služby a obchody na burze. V minulosti tu prekvital obchod so zlatom a perlami, neskôr zbohatlo mesto kvôli rope a zemnému plynu. Sústreďujú sa tu svetové firmy v oblasti technológií a IT. Dubaj v posledných desaťročiach neúnavne dokazuje, že patrí ku krajinám neobmedzených možností, kde nič nie je nemožné. A tak poprední dubajskí inžinieri prišli s návrhom využívať pre zavlažovanie odsolenú morskú vodu. Vďaka tomu tu mohli vzniknúť profesionálne golfové greeny, rekordy lámajúce botanické záhrady i zjazdovky.

                                                                                                                Dubai

Emirát Dubaj je emirát na Arabskom polostrove, na pobreží Perzského zálivu. V okolí sa nenachádzajú žiadne rieky, hoci mnohí za rieku považujú Dubai Creek, ide však iba o zátoku v rámci Perzského zálivu. Prínosy z ropy a zemného plynu prispievajú do rozpočtu menej než 6% o objeme 37 miliard USD (2005). Ropné rezervy Dubaja sú už značne zmenšené a celkové vyčerpanie zásob sa odhaduje do 20 rokov. Dubaj však púta celosvetovú pozornosť pre svoje projekty (stavby, športové a rekreačne centra).

V roku 2009 sa v Dubaji stavia niekoľko stoviek mrakodrapov. K tomu treba ešte pripočítať tri ostrovné komplexy v tvare obrovských pálm a jeden v tvare zemegule. Vyťaženosť hotelov je priemerne vyše 80%. Medzi najznámejšie projekty patria Palm Islands, najdrahší hotel na svete Burj Al Arab. 

                                              Palm-islands                                                            Ostrovy-v-tvare-zemegule

Zaujímavostí:

Pre tých s lepšou kondičkou začiatkom roka začal fungovať bežecký okruh, ktorý okrem vynikajúcich podmienok pre bežcov všetkých levelov organizuje aj šesť závodov ročne.

Hoci by to málokto čakal, v emiráte je už viac ako 20 golfových ihrísk - a to nielen piesčitých na trénovanie odpalov z tzv. „bunkrov“. 

Miesta ktoré by ste mali vidieť v Dubaji : 

Záhrade Dubai Miracle Garden - 7-hektárová atrakcia.Rôznorodé druhy kvetov usporiadané v netypických geometrických a umeleckých tvaroch si už vyslúžili aj niekoľko rekordných záznamov - nachádza sa tu najdlhšia stena kvetov (800 metrov), najväčšia pyramída a najväčšie hodiny z kvetov.

Duabi-miracle-garden

Wild Wadi - Tu majú  osem divokých riek, dva bazény s vlnami pre surfistov a namiesto sopky najdlhšiu šmýkačku na svete. Je vysoká 33 metrov a ide sa po nej rýchlosťou 80 kilometrov za hodinu. 

Wild-wadi

Mall of the Emirates, otvorený v roku 2006, zastrešuje na ploche 25 tisíc metrov štvorcových päťindoorových zjazdoviek, nechýba lanovka a vlek. Táto veľká „chladnička“ udržiava dennú teplotu tesne pod bodom mrazu, nočná klesá asi na -6 °C.  

Mall-of-the-emirates Ski-dubai

Ďalším atribútom tohto arabského emirátu je púšť. Povinnosťou sú prechádzky na ťavách alebo v džípoch, príjemným kultúrnym zážitkom je zas mätový čaj v stane púštnych beduínov, ktorí sú však nomádmi len v turistickej sezóne.

Jazda-na-tave

Atlantis, Dubaj - Jeho interiér ukrýva viac ako dve tony kvalitného mramoru, ktorý zdobí steny, dlážky i fontány. Exteriér sa zase pýši desaťtisícami najrôznejších druhov rastlín, a to prevažne tropických drevín. Aby superlatívov nebolo málo, hotel vlastní najväčšie akvárium na svete, v ktorom sa nachádza až 65 tisíc druhov rýb.

Atlantis-dubai

Burj Al Arab - Najluxusnejší hotel sveta, tak často označujú mrakodrap s unikátnym tvarom plachetnice, Burj Al Arab.Najluxusnejšie izby majú osobitný výťah, rotujúce postele i kinosálu. V budove nájdete podvodnú reštauráciu, reštauráciu na vyhliadke na 27. poschodí, kúpele, detský klub a pristávaciu plošinu pre helikoptéry. 

Burj-al-arab_2

Jumeirah Beach Hotel - Bol totiž navrhnutý ako obrovská vlna, v ktorej sa odráža celý Dubaj. Vnútorný dizajn zodpovedá štyrom prírodným elementom - vode, zemi, vzduchu a ohňu. Navyše je z neho krásny výhľad na Burj Al Arab. 

Jumeirah-beach-hotel

Aquaventure - aquapark

Aquaventure

Boulevard at Emirates Towers - obchodné centrum

Boulevard-at-jumeirah-emirates-towers-dubai

 Dubai Fountain - najväčšie fontány na svete

Dubai-fountain

Dubai Aquarium - 10 miliónov litrov vody s 33 tisíc morskými živočíchmi alebo korčuliarsky štadión, nachádza sa v obchodnom dome Dubai Mall Aquarium.

Dubai-mall-aquarium

 Gold Souk - trhy na ktorých predavajú zlato vo veľkom

Gold-souk

Jumeirah Beach - pláž

Jumeirah beach

Kite Beach - pláž

Kite-beach

Mercato Shopping Mall - nákupné centrum

Mercato-shopping-mall

Naif Souq - trh

Naif-souq

Safa Park - mestský park

Safa-park

Spice Souq - trhy s koreninami

Spice-souq

Textile Souq - trhy s oblečením

Textile-souq

The Emirates Golf Course - golfové ihrisko

The-emirates-golf-course

 Burj Khalifa - Dvojposchodové výťahy alebo luxusný bazén sú len časťou z mnohých vymožeností, ktoré vám najvyšší mrakodrap sveta ponúka. Jednou z ďalších je napríklad špeciálny systém, ktorý recykluje dažďovú vodu a využíva ju práve v tunajšom bazéne. „Burj“ znamená po arabsky veža a zo špičky Burj Kalifa sa môžete naozaj dobre rozhliadnuť - nad verejnou pozorovateľňou zas nájdete súkromný klub. Z výšky 828 metrov si možno ani nevšimnete, že celý mrakodrap stojí v umelom jazierku. Nachádza sa tu jeden z najluxusnejších hotelov sveta, Hotel Armani. Burj Khalifa ponúka fascinujúci výhľad, pričom na „At the top“, resp. vyhliadkovú plošinu sa dostanete najrýchlejším výťahom sveta. Na 158. poschodí nájdete najvyššie položenú mešitu na svete a celá stavba žiari v dubajskej púšti ako strieborný klenot. 

Burj-khalifa  Armani-hotel  at-the-top

Štítky: Ázia
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel šest a dvanáct