Bahamy

Napsal Pamiatky a Mestá (») v pátek 31. 1. 2014, přečteno: 1929×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlineatlantis-bahamasatlantis-hotel-paradise-island-bahamas-maria-teimurazova-f5qqxb4x.jpg

Bahamy, dlhý tvar názvu Bahamské spoločenstvo, sú nezávislý anglicky hovoriaci štát v oblasti Karibského mora. Je to súostrovie 700 ostrovov a ostrovčekov (nazývaných „cays“ alebo „keys“).

Bahamy sa nachádzajú v Atlantickom oceáne, východne od Floridy v USA, na sever od Kuby a na západ od britského závislého územia Turks a Caicos.

Map-of-bahamas

Bahamy objavil v roku 1492 Kryštof Kolumbus.Počas druhej svetovej vojny tu Američania zriadili niekoľko vojenských základní. Korunnej kolónii Bahamám udelila Veľká Británia nezávislosť 10. júla 1973. Hlavou štátu však zostáva britská kráľovná Alžbeta II. , ktorú na ostrovoch (30 väčších, 660 menších a okolo 2400 drobných ostrovčekov) zastupuje generálny guvernér.

V čele vlády je od roku 1992 prvý nebelošský ministerský predseda Hubert Ingraham. Väčšina z 250 000 obyvateľov žije na ostrovoch Grand Bahama a New Providence, na ktorom leží aj hlavné mesto Nassau. Krajina žije z cestovného ruchu a z výhodných daňových zákonov, ktoré z nej činia jedno z finančných centier sveta. 

Klíma ostrovov je príjemná po celý rok. Stále vetry vanúce prinášajú príjemné teploty, priam diabolské sú letné mesiace (júl, august) na južnejších ostrovoch. Najlepšie je ostrovy navštíviť počas letných mesiacov, kedy je more natoľko príjemné, že sa v ňom dá ležať až niekoľko hodín. Stred zimy môže byť na niektorých severnejších ostrovoch prekvapivo chladný. Obdobie dažďov trvá  od mája do novembra, kedy je nízke aj riziko hurikánov. Hlavná sezóna trvá od decembra do apríla, kedy sú najvyššie aj ceny hotelov.

Najdrahší ostrovný rezort na svete - Musha Cay 

150 akrov rajskej pevniny, tak možno vnímať súostrovie v juhobahamskej časti Exuma. Na menšom z jeho ostrovčekov sa vyníma majestátny, no do prírody dokonale zapadajúci palác, ktorý je dominantou miestneho rezortu Musha Cay. Nachádza sa približne 140 kilometrov juhovýchodne od Nassau a od roku 2006 je jeho majiteľom populárny iluzionista David Copperfield. Pôvodný názov Musha Cay používa iba ako pomenovanie rezortu, ostrovy premenoval na Copperfieldov záliv.

Prvým majiteľom bol americký obchodník John Melk, ktorý kúpil ostrov pre osobnú rekreáciu. Niekoľko nasledujúcich rokov v spolupráci s architektom a takmer dvoma stovkami pracovníkov pretvárali hlavný i okolité sopečné ostrovčeky na jednu z najluxusnejších lokalít na svete. Upravený bol celkový terén, majiteľ sa postaral aj o bohatú výsadbu tropických rastlín. Komplex má vlastnú pristávaciu dráhu, elektráreň i čističku odpadových vôd.

Pre hostí sú k dispozícii pláže, bary, tenisové kurty, bazény i menšie kúpele. Možností ubytovania je niekoľko, rezort ponúka izby vo veľkom sídle, ale do prenájmu dáva i menšie domy či apartmány, ku každému z nich je priradená súkromná pláž.

Half Moon Cay

V centre bahamského súostrovia, ktoré tvorí až sedem stoviek rôznorodých ostrovov, leží Malý San Salvador. Ostrovček, ktorý si turisti a milovníci rajských fotografií z celého sveta kvôli jeho polmesiacovitému tvaru pamätajú najmä ako Half Moon Cay.

Half-moon-cay

V záujme zachovania čo možno najprirodzenejšieho prostredia došlo na ostrove iba k minimálnym úpravám pre potreby disciplinovaných turistov.

Dovolenkári tu nájdu všetko, čo počas jednodňovej návštevy potrebujú. Pláž je plná ležadiel, za príplatok môžete relaxovať aj v plážovej kabane. K dispozícii sú detské ihriská a bary priamo na pláži, sociálne zariadenia za plážovou promenádou a tiež nemalá výdajňa jedla, v ktorej kuchynský personál jednotlivých kotviacich lodí podáva svoje špeciality dňa.

4halfmooncaysnorkelstingrayjpg

Na ostrove sa nenachádza žiadny hotel, ani jediné lôžko či nocľah. Dokonca aj plavčíci a ďalší personál, ktorý v závere dňa precízne pláž a jej okolie uprace, odchádza nocovať na najbližší obývaný ostrov. 

V dokonale priezračnej vode je skvelým zážitkom plávanie, ktoré doslova vábi k potápaniu a sledovaniu podmorského života. Prechádzka plážou až k skalnatému výbežku dodáva nenapodobiteľný pokoj a za zážitok stojí aj jazda na koni po pláži. 

Half-moon-cay-bahamas-horse-ride

Za luxusom do oblasti Exuma

Napríklad oblasť Exuma. Tu sú tie najkrajšie pláže Bahám a teda samozrejme i tie najluxusnejšie hotely. Po príchode do miestnych hotelov turistom nezriedka pridelia osobného komorníka, ktorý musí byť hosťovi k dispozícii kedykoľvek a zariadiť takmer čokoľvek.

Aerial-exumas-yachts-700

Paradise Island

Symbolom dostupnejšieho luxusu je zas malý ostrov Paradise Island. Ten je dvoma mostmi spojený s ostrovom New Providence s hlavným mestom Nassau. A pozor - aj keď sú Bahamy nezávislým územím, Paradise Island je súkromným majetkom! Stojí tu i hotel Royal Towers, dvojča extrémne luxusného hotela Atlantis v Dubaji. 

Atlantis-aerial

Bohatstvom Bahám sú ich pláže!

Bohatí chodia na Bahamy a bohatstvom Bahám sú ich pláže. Bahamské pláže sú preslávené svojou šírkou, čistotou a jednoduchým prístupom k vode. Nenarazíte tu na žiadne príkre zrázy, naopak vstup do vody je všade mierny a more plytké.  Vody v okolí Bahám preslávila aj ich tyrkysová farba a čistota, ktorá dovoľuje šnorchlovať s viditeľnosťou na niekoľko desiatok metrov. Bahamy sú jednou z najlepších svetových lokalít pre potápanie a šnorchlovanie. 

Glenn-ferguson-customimage

Cat Island

Cat Island je nesporne najtajomnejšie a najzvláštnejšie miesto celého súostrovia. Miestni obyvatelia sa venujú čarodejníctvu a ostrov je pretkaný sieťou podzemných jaskýň, ktoré ústia do niektorých miestnych jazier a vytvárajú v nich smrtiace víry a prúdy. Preslávilo sa tým hlavne jazero Big Blue Hole, ktoré je jaskyňami prepojené s morom. V samotných jaskyniach a tuneloch sú vraj stovky kostier zvierat, ktoré sa vydali príliš ďaleko do stredu jazera a strhol ich prúd. Miestni hovoria dokonca o utopených koňoch. Lenže verte ľuďom, ktorí praktikujú mágiu a o ďalšom jazere Mermaid Hole tvrdia, že je domovom morskej panny!

Cat-island-bahamas  Big-blue-hole

Štítky: Ostrovy USA
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
[*1*] [*2*] [*3*] [*4*] [*5*] [*6*] [*7*] [*8*] [*9*] [*10*] [*11*] [*12*] [*13*] [*14*] [*15*] [*16*] [*17*] [*18*] [*19*] [*20*] [*21*] [*22*] [*23*] [*24*] [*25*] [*26*] [*27*] [*28*] [*29*] [*30*] [*31*] [*32*] [*33*] [*34*] [*35*] [*36*] [*37*] [*38*] [*39*] [*40*] [*41*] [*42*] [*43*] [*44*] [*45*] [*46*] [*47*] [*48*] [*49*] [*50*]   [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a osm